Leonhard Lapin tähistas 70. sünnipäeva uue näitusega

Foto: ERR

Kunstnik, arhitekt ja õppejõud Leonhard Lapin tähistas oma 70. sünnipäeva avades Eesti litograafiakeskuses näituse, kus esitles oma haruldast litotehnikas valminud sarja "Protsess". Vanameister sünnipäevi ei armasta, kuid president Kersti Kaljulaidi saadetud lillebukett liigutas teda sedavõrd, et võttis silma märjaks.

Budistliku maailmavaatega kunstnik ütles, et elu ei ole sündmus, vaid protsess. Samasugune protsess on tema sõnul ka litograafia. Väljapanek algab 1970. aastatel valminud teostega ning lõpeb sel aastal valminud tööga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma hakkasin nooruses kivi lihvima, litotušš segatakse ise, kõik see kivile kandmine, kivi pööratakse teisipidi. Litokivil joonistamine ei ole nagu paberil, ta on õudselt tundlik. Ei tohi rasvase käega puudutada litokive, ma ostsin frakikindad kaubamajast endale ja frakikinnastega ma olen joonistanud neid, elegantne," selgitas Lapin.

Sünnipäevad Leonhard Lapinile ei meeldi, seetõttu peitis ta end selleks päevaks litograafiakeskusesse.

"Ma pole üldse ära teeninud seda. Täna oli mulle tohutu üllatus, saadab Eesti kultuuriminister lillekimbu, siis helistatakse presidendi kantseleist, et seal on ka lillekimp, aga teate, kuidas see mind liigutab, mind vana anarhisti," kommenteeris ta.

Uueks aastaks soovib Lapin maailmarahu. "Mina küll toetan seda pagulaste vastuvõtmist, ausalt, peab olema õrn, peab aru saama. Nahavärvis pole kunagi küsimus olnud ega ka ideoloogias. Näiteks islam, olen läbi lugenud koraani ja mitte kusagil ei propageerita seda vägivalda, need on üksikud hullud."

Leonhard Lapini juubeliprogramm jätkub veebruaris KUMU kunstimuuseumis, kus tuuakse vaataja ette kunstniku 50-aastase loometee erinevad etapid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: