Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sada Eesti mõtet. Janar Ala sült

Foto: Eero Vabamägi/Postimees/SCANPIX

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Janar Ala:

"Üks on kindel, me peame rääkima süldist."

Urmas Vadi: "See lause pärineb Janar Ala ühest loost, mille pealkiri on "Sült" ja mis keskendubki süldile. Esialgu tundub sült justkui midagi, millest ei saa head lugu kirjutada, aga tuleb välja, et saab. Sült on põhjendamatult jäänud teiste teemade varju, me avalikult peaaegu ei räägigi sellest. Sült nagu ei mahukski ühtegi kaanonisse, tal pole avalikku retseptsiooni. Me ei näe teda disainitud kodude ja rõõmsate perekondade piltidel mitte kusagil. Sült nagu ei sobiks sinna. Aga samas me teame, et igas õiges Eesti kodus on kas või tükike sülti. Seda lihtsalt ei näidata. Kas siis kardetakse näidata, et äkki keegi sööb süldi ära – ju siis selliseid vahejuhtumeid on ette tulnud – või on asi selles, et sült oma konsistentsi, värvuse ja üldise oleku poolest pole näitamiseks. Ta on kas külmkapis või süüakse ta kohe ära. Ja seepärast sülti kuskil vedelemas ei näe. Sült on tõesti üks hall tegelane. Võib isegi öelda, et sült on eestlaste hall kardinal. Me tajume vaistlikult ta kohalolekult. Avalikult ei räägi temast ei Jüri Ratas ega Ahto Lobjakas, arvamusliidrid hoiavad süldi koha pealt oma suu kinni ja vaikivad nagu kokkulepitult. Aga mida räägib rahvas? Rahvas räägib just nimelt süldist, seda aastaringselt, aga eriti jõulude ajal. Ikka kuuleme: Kas sült sai hea? Kas sa sel aastal sülti tegid? Ikka tegin! On öeldud, et inimkond hävib, kui peaks kaduma mesilased. Meie, eestlased elame selle üle, aga kui peaks kaduma sült, siis on küll lõpp."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: