Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raadioteater tähistab sel nädalal oma 90. sünnipäeva

Raadioteater 90.
Raadioteater 90. Autor/allikas: ERR

Raadioteater sündis 1928. aastal, kui veel ei olnud helendavaid ekraane ja maailmas toimuva tõi inimesteni rohelise silmaga raadioaparaat. Raadioteatri rajaja oli esimene raadioreporter Felix Moor, kellel on 12. aprillil 115. sünniaastapäev.

Raadioteatri sünnipäevanädal kulmineerub Andrus Kivirähki kuuldemängu "Felix Moori saunapäev" avaliku salvestuse ja otseülekandega Vikerraadios 12. aprillil, algusega kell 17.05. Lavastaja on Andres Noormets, helirežissöör Külli Tüli, osades Tambet Tuisk, Jan Uuspõld, Tõnu Oja, Tõnis Niinemets, Eva Koldits. Kuuldemängu esiettekande järel antakse 21. korda üle Raadioteatri näitlejapreemia.

ERR-i raadioprogrammides jõuavad sünnipäevanädalal eetrisse kuuldemängukatkendid, mis annavad läbilõike Raadioteatri 90 aastast. Lisaks ilmestavad saatepäevi helipildiks kujundatud eesti vanasõnad, mida esitavad Jan Uuspõld, Garmen Tabor, Jüri Aarma ja Liina Vahtrik.

Kuuldemängude tavapärastel saateaegadel ja Vikerraadio "Järjejutu" ajal kõlab Raadioteatri 90. tegevusaasta tähistamiseks valik eripalgelisi kuuldemänge meie helisalvest.

Klassikaraadio "Jutujärjes" on eetris Felix Moori raadiolugemised heliarhiivist.
Vikerraadio Luuleruumis saavad sõna Raadioteatri tegijad läbi aegade.

ERR-i kultuuriportaalis avanes erileht, mis annab põhjaliku ülevaate Raadioteatri loost. Vaatajal-kuulajal on erilehel võimalus ka oma teadmisi proovile panna.

Tänapäeval on Raadioteater kuuldav Rahvusringhäälingu kolmes raadioprogrammis: Vikerraadios, Klassikaraadios, Raadio 2-s. "Enam ei koguneta tingimata raadioaparaadi juurde, vaid saated on järelkuulatavad kodulehtedel ja arhiivis," selgitas Raadioteatri juht Tiina Vilu. "Nüüdseks on meie kuuldesaal avatud igaühele lausa peopesal, kui kasutada Raadioteatri äppi."

Raadioteatris sünnivad kuuldemängud, järjejutud, õhtujutud, luulesaated, Raadio Ööülikooli loengud, samuti lühisari "Üks lugu", õilisreklaamid, eesti vanasõnad jms. Raadioteater aitab hoida kuulaja kujunditaju, usaldada oma fantaasiat, aktiivselt kaasa kujutleda, vaimus sõltumatult rännata. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: