Arhitektuurimuuseum tutvustab Euroopa arhitekti Bohuslav Fuchsi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

muuseum
muuseum Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

30. mail kell 18 linastub arhitektuurimuuseumis Tšehhi Televisiooni dokfilm "Euroopa arhitekt Bohuslav Fuchs".

Arhitekt Bohuslav Fuchs (1895–1972) on 20. sajandi tuntumaid Tšehhi arhitekte, kes mängis sõdadevahelisel perioodil olulist rolli Brno linna kujunemisel Kesk-Euroopa modernismi tulipunktiks. Film "Euroopa arhitekt Bohuslav Fuchs" (rež Pavel Jirásek, 2016, 57 min) valmis paralleelselt arhitekti 120. juubeliks valminud näitusega, mis on hetkel eksponeeritud Rotermanni soolalao galeriil.
 
Filmis portreteeritakse üheksat Fuchsi kõige tuntumat hoonet Brnos, sealhulgas Zemani kohvik (1925–1926), hotell Avion (1926–1927), Brno linna paviljon näitusteväljakul (1927–1928) ja Morava pank (1928–1930). Kasutatud on hulgaliselt põnevaid arhiivikaadreid nii Bohuslav Fuchsist endast ja Brno linnast, kuid ka Le Corbusier'st, kes sõdadevahelisel perioodil korduvalt külastas Tšehhoslovakkiat. Kommentaare jagavad tuntud Tšehhi arhitektid nagu Eva Jiřičná, Viktor Rudiš, kes oli Fuchsi õpilane Brno Tehnikaülikoolis, Petr Pelčák jt.
 
Arhitekt ja arhitektuuriuurija Jan Sapák märgib filmis Fuchsi kohta: "Ma ütlen otse välja: minu arvates on ta viimase 100 aasta silmapaistvaim Tšehhi arhitekt. Ükskõik kuidas seda vaadata, ma ei näe kedagi – kaasa arvatud Jan Kotěra ja Josef Gočár –, kes oleks olnud Fuchsiga võrreldavalt rahvusvaheliselt nii mõjukas. Ta oli üks pioneeridest."

Film on tšehhi keeles, ingliskeelsete subtiitritega.
 
Sissepääs tasuta.
 
Näitus "Tšehhi moodne arhitektuur – Bohuslav Fuchs" jääb avatuks 19. augustini 2018.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: