Tudenginäitusel tutvustatakse Aegviitu avatavat uudset matkarajatist

Aegviitu rajatav maamärk SILD
Aegviitu rajatav maamärk SILD Autor/allikas: Pressimaterjalid

18. juunil avatakse RMK peakontoris Tallinnas näitus "Tosin teekonda", kus 2017. aasta sügisel õpinguid alustanud tudengid näitavad väikeobjekti kursuse raames valminud ideede makette. Üks näitusel olevatest objektidest ehitatakse Eesti matkapealinna Aegviitu Nikerjärve telkimisplatsile.

Tudengeid juhendanud arhitekti Mari Hundi (arhitektuuribüroo b210) sõnul oli Aegviidu asukoht tudengitele huvitavaks väljakutseks. "Tegu pole üksikobjektiga, vaid tudengitel tuli välja pakkuda lahendus terve suure platsi jaoks - matkateede ristumiskohta tähistav sümbolehitis, lõkkekohad, puukuur, infotahvlid ja nii edasi," ütles ta ja lisas, et rajatise eesmärk pole pakkuda erinevatele matkagruppidele ainuüksi võimalust puhata ja ööbida, vaid inimesed kokku tuua. "Platsi servades on küll erinevatele seltskondadele eraldi lõkkekohad, aga keskne element ehk sild on mõeldud inimesi ühendama."

EKA tudengite ja b210 arhitektide projekteeritud maamärk SILD ühendab matkajaid, selle alla ja peale saab koguneda, süüa valmistada, tähistada, matkavarustust kuivatada - sild pakub võimalust nii kokku tulla kui endale oma vaikne tegutsemis- või puhkenurk leida. Lisaks moodustab sild ka omamoodi lava, kus toimuvat saab jälgida platsi igast servast, pakkudes nii võimalust väikesteks metsakontsertideks või muuks meelelahutuseks. Näitusel on väljas kogu poolaasta kestnud õppetöö tulemused - iga tudengi nägemus Nikerjärve platsi puhkerajatistest ning väljavalitud projekti SILLA makett, mis sellisel kujul ka valmis ehitatakse ja augusti lõpus matkajatele avatakse.

Aegviidu objekt on järjekorras juba neljas õppeülesanne, mis suunas EKA sisearhitektuuri osakonna esimese kursuse tudengid uurima seda, millised võiksid olla Eesti loodusesse sobivad matkarajad, vaatetornid, varjualused. Loodusmatkade taristu loomisele keskenduvat väikeehitise-kursust on osakond korraldanud tihedas partnerluses Riigimetsa Majandamise Keskuse ja arhitektuuribürooga b210 alates 2014. aastast.

Varem on koostööst valminud vaatetornid TREPP (Tuhu soos Läänemaal) ja jõemajakas VARI (Emajõe Suursoos) ning metsakõlakojad RUUP Pähnis, Võrumaal. Õppetöö eesmärk on väärtustada Eesti loodusmaastikke kohaspetsiifiliste matkajale mõeldud objektidega, mis toovad esile iga asukoha eripära. Kursust juhendavad Aet Ader, Mari Hunt, Kadri Klementi ja Karin Tõugu arhitektuuribüroost b210.

25. augustil toimub suur EV100 matkaürituse lõpupidu, mille käigus ka tudengite projekteeritud rajatis pidulikult matkajatele avatakse. Näitus jääb kõigile avatuks augusti lõpuni. 

Tudengid: Karmen Eller, Semele Kari, Päär-Joosep Keedus, Marlene Kirt, Evelin Kruus, Karolin Kull, Eeros Lees, Monica Mustjõgi, Merly Mändla, Kadi Pihlak, Kelli Puusepp, Vivien Sibrits

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: