Avamispäeval külastas uut Vabamu näitust ligi tuhat inimest

Vabamu avamine
Vabamu avamine Autor/allikas: Patrik Tamm

Pärast pooleaastast renoveerimist avas okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu uue püsinäitusega oma uksed linnarahvale 15 tundi kestva muuseumimaratoniga. Laupäeval toimunud avamismaratonil oli muuseum avatud hommikul kella 9st kuni südaööni.

Esimese pileti uue püsinäituse külastajale müüs kultuuriminister Indrek Saar. Päeva jooksul olid muuseumikassas veel kunstik Kaido Ole, luuletajad Doris Kareva ja Eda Ahi, näitleja ja pedagoog Anu Lamp, ajaloolane David Vseviov, kontserdikorraldaja Helen Sildna ning teised. Muuseumiõue laval astusid üles mitmed muusikud: J.M.K.E, Regatt, Silver Sepp ja meisterjaan.

J.M.K.E laval Autor: Patrik Tamm

"Muuseumi avamispäev näitab, et inimestel on huvi lähiajaloo vastu ja soov selle kohta rohkem teada saada," ütles muuseumi tegevdirektor Merilin Piipuu. "Oleme igale inimesele antava isikliku e-giidi kaudu loonud museoloogilises mõttes eristuva kogemuse, mida paljud külastajad äärmiselt huvitavaks pidasid. Samuti aitab Eero Epneri poolt kokku pandud lugu igat külastajat heas mõttes raputada."

 Uue püsinäituse sisu loomise ning arendustöödega alustati 2015. aasta suvel. Arendustööde ajendiks oli soov kasutada muuseumi ruume efektiivsemalt, kaasajastada 15 aasta vanust püsinäitust ning mõtestada viisi, kuidas rääkida Eesti lähiajaloost ja kõnetada külastajat. Ümberehitustöödega alustati 2018. aasta jaanuaris ning nende käigus suurenes külastajatele avatud pind ligi kaks korda.

 Lisaks inimsusevastastele kuritegudele kõneleb uus püsinäitus põhjalikumalt elust Nõukogude Eestis ja väliseestlaste saatusest, aga ka iseseisvuse taastamisest ja vabaduse väärtustamisest. Ekspositsiooni on projekteerinud KOKO arhitektid ja teostanud Motor Agency.

Kaader uuest väljapanekust Autor: Patrik Tamm

 Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu on suurim kodaniku algatusel loodud muuseum Eestis. 1998. aastal asutati USA-s Washingtoni osariigis Kistler-Ritso Foundation eesmärgiga koguda dokumente ja mälestusi Eesti lähiajaloost. Samaaegselt loodi Eestis Kistler-Ritso Eesti Sihtasutus, mille ülesanne oli rajada Tallinnasse Eesti lähiajalugu kajastav muuseum. Muuseum on avatud iga päev kella 10st kuni 18ni.

Toimetaja: Daniel Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: