Vabamu on avamispäeva puhul linnarahvale avatud südaööni

Vabamu taasavab oma uksed
Vabamu taasavab oma uksed Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Pool aastat suletud okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu avab laupäeval linnarahvale uksed kogu päeva kestva avamismaratoniga.

Muuseumi taasavamise esimesel päeval tervitasid kassas külastajaid tuntud kultuuriinimesed, esinevad ansamblid diskost pungini ning uue püsinäituse ruumides saab näha spetsiaalselt avamispäevaks loodud rännaklavastust.

Päeva jooksul saab näha püsinäituse ruumides lavastaja Laura Jaanholdi spetsiaalselt avamiseks loodud rännaklavastust "Kuidas keeta kartulit". Jaanholdi sõnul on iga etendus osa uuest ekspositsioonist. "Lavastus on kui sild muuseumi ja tänapäeva vahel, sest selle tegelased on osa tänasest Eestist. Meie idee on tuua ajaloost kõnelevale näitusele tänase inimese vaatepunkt juurde," ütles Jaanhold.

Selleks, et ei peaks ilusat suveilma ainult siseruumides veetma, muutub Toompea nõlval asuva muuseumi õu hubaseks kohvikualaks. Lisaks suupistetele saab päeva jooksul nautida vabas õhus mitmeid muusikalisi etteasteid. Hommikut alustas lastekoor Ellerhein, seejärel astub üles maalähedane Silver Sepp, diskomuusika ajastut peegeldab Regatt, perestroikaaegse mässumeelsuse toob esile J.M.K.E, tänapäeva noorte vaimsuse peegeldajaks on meisterjaan. Kui sisehoovis parasjagu ansamblid ei esine, saab muuseumi ees asuva memoriaali juures kuulata Taavi Tulevi loodud muusikalist helikujundust. Vabamu õuealalt saab alguse ka ringkäik vabaduse ja taastumise radadel, mis kulgeb Hirvepargist üle Toompea Vabaduse väljakuni. Ekskursioon toimub nii eesti kui ka inglise keeles.

Vabamu avamismaraton pakub hulganisti tegevust ka pisematele külastajatele. Muuseumi arutelutoas toimuvad juhendatud töötoad lastele: meisterdatakse vabaduse tuulevurri, männikoorest laevukesi ja protestiplakateid. Nendele ajaloohuvilistele, kes võivad iseseisvalt linnas liigelda, toimub orienteerumismäng "Kümme olulist paika läbi saja aasta". See EV100le pühendatud QR-koodidel põhinev orienteerumismäng viib seiklusrännakule läbi vanalinna, uurides hoonete lugusid ajaloos. Mäng algab ja lõpeb Vabamus.

Lisaks on võimalik avamispäeval tutvuda ka uue püsinäitusega. Näituse pääse avamismaratonil on poole hinnaga ning sisaldab ka etenduse külastust. Uus püsinäitus kannab pealkirja "Vabadusel ei ole piire" ning see on laenatud Läti kirjanikult Nora Ikstenalt. Ekspositsiooni külastus on mitmetahuline kogemus, lähiajalugu on võimalik näha, kuulda ja katsuda. Koostöös Eero Epneri ja helirežissöör Külli Tüliga valminud uuenduslik e-giid muudab muuseumikülastuse kogemuslikuks rännakuks läbi Eesti lähiajaloo. Meelelist kogemust toetavad ekspositsiooni erinevad osad, kus kuulamise asemel saab ka ise käed külge panna. Näiteks on võimalik virtuaalreaalsuse prille kandes luua oma äranägemise järgi Nõukogude Eestit iseloomustavat tüüpkorterit.

Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu asub aadressil Toompea 8 ja muuseum on avamispäeval avatud kella üheksast südaööni.

Näituse kuraatorid on Sander Jürisson (inimsusevastased kuriteod), Maarja Merivoo-Parro (eestlased vabas maailmas), Uku Lember (elu Nõukogude Eestis), Aro Velmet (iseseisvuse taastamise protsess) ning Daniel Vaarik ja Kaido Ole (vabadus). Ekspositsiooni on projekteerinud KOKO arhitektid ja teostanud Motor Agency.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: