Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kommunismiohvrite memoriaal saab viimast lihvi

Foto: Siim Lõvi/ERR

Maarjamäele rajatav kommunismiohvrite memoriaal "Teekond" vajab veel viimast lihvi ja avatakse 23. augustil. Ehitajate esindaja sõnul oli objekt küll keeruline, aga kõik sujus plaanipäraselt. 

Maarjamäele rajatav memoriaal on pühendatud kommunistliku režiimi terrori ohvritele Eestis aastatel 1940-1991. Memoriaali mälestustahvlitel on kirjas enam kui 22 000 Eesti inimese nime, kes repressioonide käigus hukkusid või mõrvati. Nimistu koostamisega tegeles Eesti Mälu Instituut.

"Nimekirja aluseks oli Memento Eesti Represseeritute Registri Büroo poolt ligi kolmekümne aasta jooksul kogutud andmekogu," ütles "Aktuaalsele kaamerale" Eesti Mälu Instituudi uurimisjuht Toomas Hiio. "Meie ülesandeks oli see korrastada ja kas just valida välja, aga leida need inimesed, kes siia memoriaalile tõepoolest on tuleb kirja panna."

Hiio sõnul peaks me kommunismiohvreid mälestama samuti nagu kõiki teisi Eesti eest hukkunuid.

Ehitajate esindaja Veiko Veskimäe sõnul on objekt küll keeruline, aga probleemid said ruttu lahendatud.

"See on insener-tehniliselt väga huvitav, aga samas ka keerukas objekt ja ka ajalises mõttes suhteliselt pineva graafikuga, ent tellija, arhitektide ja kõigi teiste osapoolte vahel oli hea koostöö, nii et lahendused tulid kärmelt ja suures pildis läks ehitamine plaanipäraselt," kommenteeris Haart Ehituse ja Verston Ehituse juhatuse liige Veiko Veskimäe.

Veskimäe sõnul kuuluvad viimaste tegevuste hulka mälestustahvlite paigaldus ja mõned heakorratööd, kuid 23. augustiks on ehitustööd kindlasti lõppenud ja memoriaal avatakse.

Memoriaali ehitus maksis ligi 8 miljonit eurot. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: