Keelesäuts. Varasemalt või varem? ({{commentsTotal}})

Foto: Alex Knight / Unsplash

"Kaia Kanepi on ka varasemalt maailma esireketit võitnud." "Pealinnas on varasemaltki noortejõugud tegutsenud." Taolisi lauseid kohtab ikka ja jälle. Need panevad kohe mõtlema. Miks öeldakse "varasemalt" ja mitte "varem"?

"Varasemalt" on ilmselgelt pikem ja kohmakam sõna, kuid sellegipoolest eelistatakse kõneleda  ülikoolides "varasemalt kaitstud väitekirjadest", firmade "varasemalt tehtud töödest" ja poliitikute "varasemalt peetud läbirääkimistest".

Teatavasti on keeles olemas ajamäärus ja viisimäärus. Kui ajamäärus vastab küsimusele "millal?", siis viisimäärus vastab küsimustele "kuidas?" ja "mil viisil?".

Võib-olla on "varasemalt" rohkelt levinud seetõttu, et see kõlab sarnaselt viisimäärustega, näiteks sõnadega "kiiremalt" või "aeglasemalt". Vahest arvab mõni kõneleja, et sõnaga "varasemalt" väljendab ta mingit tegevuse viisi ehk n-ö varem tegemise viisi. Lähemalt vaadates on aga näha, et selle sõnaga väljendame ikkagi millegi tegemise aega. Seega on lihtsama ja lühema sõna kasutamine igati asjakohane ja kokkuvõtteks võime tõdeda, et parem on "varem". 

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: