Arvustus. Krimimüsteerium "Otsing" kui ekraan ekraanis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Otsing" (kaader filmist) Autor/allikas: CAP/FB/Capital Pictures/SCANPIX

Uus film kinolevis

"Otsing" ("Searching")

Lavastaja: Aneesh Chaganty

Osatäitjad: John Cho, Debra Messing, Joseph Lee, Michelle La

6/10

Filmi algus jätab mulje, et tegu on vesise reklaamiga interneti kui ajakapsli jaoks. Sa näed ainult arvutiekraani ja seda, kuidas fotosid salvestatakse, e-kirju loetakse, praeguseks aegunud veebilehti külastatakse ja nii edasi. Kuid see pole mitte pelgalt filmi sissejuhatus, vaid see ongi viis, kuidas kogu film on üles ehitatud: sa vaatad arvutiekraani. Sekka ka stseene, kus lugu jutustatakse uudiste kanali kaudu või turvakaamera salvestiste abil. Aga igal juhul paigutatakse lisaekraan vaataja ja tegevuse vahele. Krimimüsteeriumi esitamiseks pakub selline lähenemine huvitavaid võimalusi. Davidi (John Cho) tütar läheb kaduma ja ta proovib tüdrukut leida veebis ning sorteerides tema meile ja sõnumeid. Nii saad kogeda tunnet, nagu oleksid ka ise osaline uurimises.

"Otsing" pole esimene film, mis sellist võtet kasutab, näitena võib tuua veel õudusfilmi "Unfriended" aastast 2014. Üks märkimisväärne uuendus võrreldes eelmainituga (peale selle, et "Otsing" tervikuna on parem film) on see, et kaamera pole liikumatu, vaid suumib dramaatilistel hetkedel sisse ja jälgib Davidi kursorit, kui ta aeglaselt (ja vahel lausa tüütult venivalt) seda salapärase lingi peale liigutab. Film mõjub enamasti visuaalselt värskena. Sealt leiab mitmeid väikseid toredaid detaile, mis lisavad arvuti- ja internetimaailmale ehtsust: Youtube ja Twitter on täis õelaid kommentaare ja labaseid nalju; FaceTime'i video jukerdab aeg-ajalt; David kasutab Google'it, mitte Bingi (nii et tundub, et pole olnud suursponsoreid, kes nõuaksid oma toodete esitlust). Ainult üks etteheide. Davidil on ülimalt puhas töölaud. Kuid ma pole kohanud kunagi kedagi üle neljakümne, kelle töölaual ei valitseks korralik segadus.

Üks oivalisemaid asju, mida film võib teha, on panna sind unustama, et vaatad filmi ja lasta sul täielikult sukelduda oma loo sisse. Kiht pärismaailma ja väljamõeldise vahel – ekraan – sulab ära. "Otsing" paneb aga hoopiski lisakihi vahele. Terve filmi jooksul oli raske endalt maha raputada tunnet, et vaatad Youtube`i videot arvutiekraanilt. John Cho, kes on tuntud eelkõige komöödiast "Harold and Kumar", tõestab ennast võimeka draamanäitlejana ja teeb tubli rolli. Seepärast on eriti kahju, et enamasti näeb teda ainult veebikaamera aknas ekraani nurgas.

Ainus veel mainimata kasutegur valitud ekraan-ekraanis lähenemise puhul on, et see muudab filmi mõneti meeldejäävamaks. Nagu eelmainitud "Unfriended", mis oli kehvapoolne õudusfilm, kuid siiski sööbis mällu oma eripärase esituse poolest. "Otsing" on oma südames ohutult keskpärane. Sealt leiab natuke põnevust ja pinget, mõõdukalt pöördeid ja eksitavaid juhtlõngu ning isegi iganenud Justin Bieberi nalja. Kuid kui ühest küljest takistab valitud formaat filmimaailma korralikult sisse elamast, siis võib teisest küljest olla, et ebatavaline esitusviis – paradoksaalselt – hoopis ülendab filmi, mille muidu võiks kergesti unustada.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: