Muusika detsembrinumbris: Taavi-Mats Utt, Lizz Wright, Pärdi keskus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vanamuusik, plokkflöödispetsialist ja pillimeister Taavi-Mats Utt.
Vanamuusik, plokkflöödispetsialist ja pillimeister Taavi-Mats Utt. Autor/allikas: Mait Jüriado

ERR kultuuriportaal tutvustab ajakiri Muusika detsembrikuu väljaannet.

Muusika detsembrinumbri kaanel on vanamuusik, plokkflöödispetsialist ja pillimeister Taavi-Mats Utt. Ta on suure kogemusega vanamuusikainterpreet, varajase muusika stuudio Cantores Vagantes juht ning rahvusvaheliselt tunnustatud pillimeister. Intervjuus kõneleb ta vanamuusika esituse olemusest, oma uuest plokkflöödikoolist, pillimeistritööst, oma klientidest ja paljust muust. Taavi-Mats Uti eestvõttel ilmus novembri lõpus Eesti muusikamaastikule ka uus põnev festival "Tallinn feat Reval".

"Jõulujazzi" kuulsast külalisest, lauljatar Lizz Wrightist kirjutab Maian Kärmas, seda läbi sügavalt isiklike kogemuste selle võimsa muusikuga.

Ajakirjas Eesti Vabariigi 100. aasta juubeliks algatatud artiklisarjas "Unarul aarded" on seekord tulipunktis Ants Sõber. Sarjas käsitletakse Eesti muusikaloo kõrgetasemelisi, kuid teenimatult unarusse jäänud heliloojaid. Aastatel 1928–1995 elanud helilooja Ants Sõbra loometeed uuris Taavi Hark.

Oktoobris avatud suurejoonelise Arvo Pärdi keskuse sünni- ja teostumislugu käsitleb lähemalt Sandra Kalmann. Loo telje moodustavad intervjuud Pärdi keskuse nõukogu esimehe Michael Pärdi, tegevjuhi Anu Kivilo ning toimetajate-teadlaste Kristina Kõrveri ja Kai Kutmaniga.

Meie ühest karismaatilisemast dirigendist Peeter Liljest tänavu sügisel ilmunud raamatut käsitleb Kai Taal.

Rahvusringhäälingu muusika- ja kultuurisaadete vanemtoimetaja Heidi Pruuli räägib intervjuus festivalidel ja žüriides nähtud ning kogetud muusikafilmidest. Ta analüüsib, millises laadis muusikafilme tänapäeval tehakse ja kõneleb lähemalt filmimaailma suurkujudest Bruno Monsaingeonist ja Christopher Nupenist.
Helilooja Tõnu Kõrvitsat käsitlevast filmist "Lageda laulud" (režissöör Marianne Kõrver) jagab oma muljeid ja arvamusi Dorian Supin.

Ajakirja Muusika heliteost tutvustavas rubriigis "Oopus" analüüsib koorijuht Pärtel Toompere Toomas Trassi teost "Orelisümfoonia psalmidega".

Nüüdismuusikafestivalist "AFEKT" räägib EMTA muusikateaduse professor Kerri Kotta. Tema väitel oleks festivalil esitatava väga keeruka nüüdismuusika mõistmiseks vajalik "… aru saada, et selle muusika "keerukus" ei seisne mitte väljakutses vaimule, vaid pigem tähelepanule, see ei näi ootavat mitte tingimata esteetilisi hinnanguid, vaid pigem võimet toimuvat märgata ja registreerida".

Kontserdiarvustustest on Muusikas Einike Leppiku kirjutis EMTA "Sügisfestivalist" ning Kerstin Kullerkupu reportaaž Pariisist, TKO ja EFK Pärdi kontserdist. Toomas Velmet kirjutab Amsterdami Concertgebouw' orkestri külaskäigust Eestisse, Eva Lepik aga vanamuusikafestivalist "Orient et Occident". Aare Tool käsitleb ERSO kontserti, kus orkestri ees soleeris klarnetist Signe Sõmer, Ia Remmel räägib Corelli Musicu kontserdist Corelli sümfoniettorkestri, dirigent Martin Sildose ja klaverisolist Johan Randverega. Maarja Leemet käsitleb Arete Kerge ja Juhan Tralla vokaalkammerõhtuid, ning Sander Udikas räägib, mida ta pani tähele Wolfgang Muthspieli ja tema kvinteti kontserdil.

Plaadirubriigis on arvustatud Collegium Musicale plaati Pärt Uusbergi loominguga, Erki Pärnoja "Saja lugu", Merje Kägu plaati "When Silence Falls", Eva Mitreikina plaati lauludest Juhan Liivi sõnadele, Karl Petti plaati "Veemaal" ning ansambli Kuradi saar (Elephants From Neptune'i muusikute Robert Linna, Jon Mikiveri, Markko Reinbergi ja Rain Joona eriprojekt) plaati.

Ajakirjas on ka traditsiooniliselt muusikauudised maailmast ja Eesti muusikauudised.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: