Vaba Lava Narva teatrikeskuses esietendub Juri Muravitski teknodraama

Reedel esietendub Vaba Lava Narva teatrikeskuses Juri Muravitski lavastus "Ära imesta, kui sinu maja süütama tullakse". Lavastus põhineb Poola dramaturgi Pavel Demirski näidendil ja valmib Vene Teatri ja Vaba Lava koostöös.

Juri Muravitski on vasakpoolse maailmavaatega, lavastajana pooldab ta Bertold Brechti etendusstiili ning on veendunud, et teater peab kandma tugevat sotsiaalset temperameti. Sellest kooslusest sündinud lavastuse tegevus toimub tehases, kus tööviljakuse suurendamise nimel lülitati välja ohutussüsteem, mille tagajärjel hukkus tööline. Noor lesk alustab võitlust süsteemi vastu, kus töölised on mestis kapitalistidega. Ja sellel põhinebki näidendi konflikt.

"Tööline teadis et tööpingi ohutussüsteem on välja lülitatud, ta tahtis lihtsalt rohkem raha teenida. Tuleb välja, et töölisklassi ja suurkapitalistide huvid ühtivad ja kõik on teatud hetkeni rahul. Näidendi pealkiri "Ära imesta, kui sinu maja süütama tullakse" viitabki sellele seisukohale, sest inimene hakkab ebaõigluse vastu protsetima reeglina alles siis, kui see teda isiklikult puudutab," rääkis Muravitski "Aktuaalsele kaamerale".

Etenduse stiilist rääkides hoiatab Muravitski ette, et see on tinglik teater, kuid teistmoodi polevat võimalik tänapäeval sõnumit edastada, sest Inimesed on illusioonidega harjunud.

"Ümberringi on nii palju võltsi ja mittetõelist, et inimene ihkab ruumi, kus teda ei peteta. Aga tinglik teater ei peta, ega ürita luua illusiooni. Seda näidendit saabki ainult nõnda avada."

Lavastuse žanrimääratlus on nn techno-draama. Tegemist on teatri ja techno-kultuuri sünteesiga, millest annab märku etenduse rütmi rõhutav ja tehase helisid matkiv tehnomuusika.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: