Lavastuse "Keres" meeskond hakkab lavastama Yukio Mishima "Kuldset Templit"

lavastaja Teet Kask ning heliloojad Sander Mölder ja Timo Steiner
lavastaja Teet Kask ning heliloojad Sander Mölder ja Timo Steiner Autor/allikas: Jack Devant

Eesti Vabariigi juubeliks valminud balleti "Keres" loominguline meeskond koosseisus lavastaja Teet Kask ning heliloojad Sander Mölder ja Timo Steiner lähevad Jaapanisse inspiratsiooni otsima. 2020. aasta märtsis plaanitakse lavale tuua ballett jaapani kirjaniku Yukio Mishima raamatu "Kuldne Tempel" ainetel.

12. veebruaril algaval kultuuri- ja insipiratsiooni retkel külastatakse Kuldset Templit Kyôtos, kohtutakse mitmete Mishima loomingu tundjate ja spetsialistidega, nende hulgas on Kyôto ülikooli professor ja kirjanik Hr. Atsushi Tanigawa ja kirjanduskriitik ja kirjanik Hr. Koichiro Tomioka, kes on kirjutanud kaks raamatut Yukio Mishimast, ning Mishima uurija Hr. Masahiko Shimada.

"Läheme oma retkel kuulama Kuldse Templi lugu. Lääne inimese jaoks on asjad tihti kas mustad või valged, äärmisel juhul värvilised või pooltoonides. Aga mitte mustad ja valged samaaegselt, ilusad ja mitteilusad samal hetkel. Tempel jutustab lugu kahest ilust. Ühest, mis on täiuslik iseendas, ilu mis on ilu. Ja teisest, mis peab meid võtma oma rüppe ja maailma eest varjama. Mis on nii ilus, et seda saab ainult hävitada," selgitas Steiner.

Kyôtos asuva Kinkakuji templi mahapõletamise intsidendil põhinev Yukio Mishima (1925-1970) tuntuim romaan jälgib noore munga ja Kuldse Templi kummalisi suhteid, mis hakkavad hargnema juba peategelase lapsepõlves, mil ta kuuleb isalt lugusid maailma kõige kaunimast asjast. Tempel kogu oma iluga vallutab nooruki meeled, muudab neid, manipuleerib nendega, kord ilmutades end poisile kõige ebasobivamal hetkel, kord jälle hoides kogu oma ilu endale. Painavas meeltesegaduses ei jäägi noorel mungal muud üle, kui enesevabastuse eesmärgil hävitada selle ilu alge.

Balletiga "Keres" saab Eestis viimast korda kohtuda 4. märtsil Tallinnas Alexela Kontserdimajas.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: