Aasta betoonehitis on Eesti Kunstiakadeemia

Foto: pressimaterjalid

Eesti Betooniühing kuulutas kolmapäeval välja konkursi "Aasta betoonehitis 2018" võitjad. Aasta betoonehitis 2018 on Eesti Kunstiakadeemia.

Eesti Kunstiakadeemia autorid on Kuu Arhitektid Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla, Eik Hermann.  

Tellija auhind: Eesti Kunstiakadeemia,

Konstruktori auhind: Inseneribüroo Printsiip OÜ (Tõnu Peipman, Piret Lindma, Andres Sokk, Tom Arula),

Sisearhitektuuri auhind: Pink OÜ (Tarmo Piirmets, Raul Tiitus),

Ehituse peatöövõtja: Astlanda Ehitus OÜ,

Betoonitööde auhind: Maru Betoonitööd OÜ,

Betooni auhind: Betoonimeister AS,

Betoontoodete auhind: Framm AS, Paneelivabrik OÜ,

Raketiste auhind: Peri AS, Ramirent Baltic AS.

"Uue betoonhoone ja vanade betoonhoonete arhitektuurselt sobivalt seotud funktsionaalne liitumine. Hoones on esindatud sõjaeelse Eesti Vabariigi aegsed betoonkonstruktsioonid, nõukogudeaegsed tööstushoone ja administratiivhoone monteeritavad raudbetoonkarkassid ning tänapäevane uusehituse osa. Betoonpinnad on jäetud võimalikult suures ulatuses vaadeldavateks ilma katva viimistluseta," seisab žürii kommentaaris.

"1920. aastate Eesti tööstusarhitektuuri parimaid näiteid ja eri ajastute ruumisegadus on koondatud väärikaks, kuid nooruslikuks tervikuks. Hea näide betoonist kui ajale vastupidavast ehitusmaterjalist," märkis žürii esimees Aadu Kana.

Eriauhinna idee ja teostuse eest sai Pöörise arhitektoon: tellija – TTP AS, arhitektuur ja konstruktsioon – Nord Projekt AS: Raiko Reinson ja Veiko Zovo,  ehitaja – PR Betoon OÜ.

Pöörise arhitektoon. Autor: pressimaterjalid

"Uuele elamukvartalile loodud keskne skulpturaalne vorm, demonstreerimaks insenertehnilist võimekust anda betoonkehale soovitud kuju, mis mõjub ühtaegu saledalt ja kunstipäraselt. Arhitektooni õhuke ristlõige on saavutatud betooni ja armeeringu viimisega teostatavuse piirini, mis illustreerib põhjapanevaid teadmisi betooni kui materjali kohta," märkis žürii oma kommentaaris.

"Väärikalt teostatud kolmemõõtmeline keeruline inseneritöö," lisas Kana.

Eriauhinna arhitektuuri eest pälvis arhitekt Martin Aunin Roseni 9/11 hotell-korterelamu-büroohoone betooni innovatiivse kasutamise ja eksponeerimise eest.

Roseni 9/11 hotell-korterelamu-büroohoone. Autor: Tiit Veermäe

"Hoone fassaadil ja ka interjööris domineerib puhasvalupinnaga punane betoon. Punast betooni on kasutatud erinevalt – peensaetud laudiseraketises monoliitbetoonvaluna, keeruliste ažuursete või sügavamustriliste fassaadi- ja rõdupiirdeelementidena ning suureformaadiliste sillutisplaatidena ümber maja. Punasest betoonist monteeritavad seinaelemendid on nii väliskoore-elemendid kui ka kolmekihilised sandwich-elemendid. Läänefassaadil on punasest betoonist lodžade-süsteem. Poolkaarekujuline hotelli peatrepp fuajees on puhasvalupinnaga punasest betoonist," seisab žürii kommentaaris.

"Tahtsime esile tõsta just arhitekt Martin Aunin'i suurt põhendumust erinevate betooni võimaluste kasutusele võtmisel ja kvaliteetsel eksponeerimisel," sõnas Kana.

Ajakirja "Ehitaja" (Äripäev) eriauhinna sai Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaali ehitaja Haart Ehitus OÜ.

Eesti Ehitusinseneride Liidu eriauhinna sai Haabersti ristmiku rajatiste projekteerija Järelpinge Inseneribüroo OÜ: Aivar-Oskar Saar, Sven Naadel, Martin Meisalu, Priit Pärn.

Tänavu 19. korda korraldatud konkurss "Aasta Betoonehitis" on ellu kutsutud, et tutvustada avalikkusele betooni avaraid kasutusvõimalusi ning tunnustada neid inimesi, kes oma ideede ellu rakendamiseks on kasutanud kodumaist ehitusmaterjali – võimalusterohket ja hästivormitavat betooni.
Tänavusele konkursile laekus 23 tööd. Konkursile sai esitada 2018. aasta jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neis kasutatud konstruktsioone ja menetlusi.

"Aasta Betoonehitis 2018" võistluse žüriisse kuulusid esindajad Eesti ehitusala liitudest: Peeter Pere Eesti Arhitektide Liidust, Kalev Ramjalg Eesti Betooniühingust, Indrek Peterson Eesti Ehitusettevõtjate Liidust, Indrek Laul Eesti Ehitusinseneride Liidust, Andres Saar Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidust, Enno Rebane Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust, žürii esimees Aadu Kana, samuti ehitusajakirjanike esindajad – Eva Kiisler, "Äripäeva" ehitusväljaannete peatoimetaja, Liivi Tamm ajakirjast "EhitusEST", ning Soome arhitekt Maritta Koivisto ajakirjast "Betoni".

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: