ERM-is arutletakse baltisaksa kultuuripärandi üle Eesti ajaloos

Raadi lossi kuppelsaali interjöör baltisaksa esemetega aastal 1936.
Raadi lossi kuppelsaali interjöör baltisaksa esemetega aastal 1936. Autor/allikas: Eduard Selleke (ERM Fk 937.24)

Neljapäeval, 9. mail algusega kl 11 toimub Eesti Rahva Muuseumi konverentsisaalis teemapäev, mis keskendub baltisaksa kultuuripärandile Eesti mäluasutustes. Ekspertide ja kuulajaskonna arutelu all on baltisaksa kultuurimõjud ja nende mõtestamine.

Baltisakslased elasid oma kultuuri ja saatusega rahvakilluna eestlaste kõrval ja nendega koos sajandeid, moodustades lahutamatu osa Eesti kultuuriloost. Eeskätt alates valgustusajast oli baltisakslastel tähtis roll eesti kultuuri ja kultuuriväärtuste kaardistamisel, jäädvustamisel ning säilitamisel.

Baltisaksa kultuuripärandi uurimisel ja tutvustamisel saab mõistetavaks, kuidas Eestit on sajandeid Euroopa kultuuriruumi lõimitud. Seda ilmestavad teemapäeval ajaloolaste ja kultuuriuurijate ettekanded, mis toetuvad muuseumikogudes ning arhiivides säilinud baltisaksa pärandile.

Teemapäeva fookuses on Liivimaa ordumeister W. von Plettenbergi büst Saksa rahva kuulsuste templis, A. von Krüdeneri joonistusplokk ja perekond von Huseni pärand Tallinna Linnamuuseumis, baltisaksa interjöörid fotodel ja kunstis, baltisaksa esemed ja uurimisreisijate leiud muuseumikogudes, samuti raamatukaunistused Eesti trükitoodangu algusaegadel ning A. von Kotzebue loomingu mugandused Eesti varajases teatris.

Päeva lõpetab üldharidus- ja kõrgkoolidele suunatud baltisaksa kultuuripärandit tutvustavate õppefilmide vaatamine ning filmiga "Valgustus, vabamüürlus, Eesti" seotud uue õppematerjali esitlus. Lisaks on huvilistel võimalik tutvuda ERMi kogude põhjal koostatud hüpiknäitusega.

Lisainfo ja ajakava leiab ERMi kodulehelt. 

Teemapäeva korraldab 30 aastat baltisaksa kultuuripärandi tutvustamise ja populariseerimisega tegelenud Baltisaksa Kultuuri Selts Eestis koostöös ERM-iga ning toetab Kultuurkapital. Teemapäeva avavad Baltisaksa Kultuuri Seltsi esimees emeriitprofessor Jüri Kivimäe ning ERMi direktor Alar Karis.

Ka ERMi püsinäitusel "Kohtumised" on omaette baltisaksa-teemaline vitriin, milles eksponeeritakse keskaegseid võimusümboleid ning Tallinna Toomkirikust pärinevat ja ERMis põhjaliku konserveerimis- ja uurimisfaasi läbinud Wilhelm B. F. von Wrangelli vappi. Lisaks saab näha põnevaid leide baltisaksa maadeavastajate kogudest, vabamüürlastele kuulunud asju, hariduse ja teaduse arenguga seotud esemeid jpm.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: