Patarei vangla ala arhitektuurikonkursi Jaapanis võitis töö "Paralleelne sein"

Patarei vangla ala arhitektuurikonkursi Jaapanis võitis töö
Patarei vangla ala arhitektuurikonkursi Jaapanis võitis töö "Paralleelne sein". Autor/allikas: Eesti Mälu Instituut

Jaapanis lõppes Patarei vangla ala arhitektuurivisioonide konkurss, kuhu laekus 30 kavandit. Tokyos selgitati reedel välja parim ning Patarei ajalooga kõige rohkem arvestav töö.

"Mullu võitis kuulus jaapani arhitekt Shuhei Endo Patarei muuseumi ideekonkursi. Selle tulemusena tekkis Jaapanis laialdane huvi ainulaadse kompleksi traagilise mineviku ning tuleviku vastu. Patarei vangla kaudu räägime maailmale Eesti ja kogu Euroopa 20. sajandi õpetlikku lugu, milles vabadus võitleb türanniaga," ütles Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige Sandra Vokk.

"Eesti Mälu Instituut arendab Eesti riigi toel Patareis Rahvusvahelist Kommunismiohvrite Mälestusmuuseumi ja teaduskeskust, mille esimese etapina avasime näituseala "Kommunism on vangla". Selle algatuse sõnum on jõudnud nüüd maailma teise otsa," lisas ta.

Parimaks kuulutati töö "Paralleelne sein". Žürii hindas kõrgelt selle töö austust Patarei ajaloolisuse vastu ja põlvkondliku sideme sõnumit, Patarei fassaadi peegeldavat müürimotiivi, samuti avalikke alade rohkust ja merepromenaadi.

Parimaks arhitektuurilahenduseks osutus töö "Fiat lux", mis hõlmab Patarei lääneosa ja loob selleni merest kanali.

Parim esimest korda osalenud autor on loonud lahenduse "Tulevikutiivad".

Erilist märkimist leidis nägemus "Chrono-gyre", mis läheb oma disainiga edasi Patarei sisehoovi.

Parim videoteostus on Patarei kõrvale amfiteatri stiilis suurürituste ala loov töö "Koos Patareiga".

Lumioni omanikfirma LivingCG esindaja ja konkursi üks korraldajatest Chris Christophersi sõnul osutus Patarei ajalooline pärand jaapani tegijatele suureks väljakutseks.

"Tänu sujuvale koostööle ehitasime siiski Jaapanis ja Eestis erinevate poolte vahel usalduse ning mõistsime kahe kultuuri üllatavat lähedust ja ühiseid arusaamu ajaloopärandi ning vaimsuse vallas," sõnas ta.

"Kõik esitlused olid hästi läbi mõeldud, asja juurde kuulus Eesti ja Patarei ajaloo läbitöötamine. Loodame, et Eesti inimesed hindavad neid visioone ja konkursiga tekitatud side on väärtus meie riikide koostöö edendamisel ka tulevikus," lisas Christophers.

Konkursi tingimustes oli arvestada hoone kasutusega hotelli-, äri- ja ajaviitealana ning Patarei domineerimisega piirkonnas.

Parima töö autorid külastavad oktoobris Eestit.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: