Pärnus avastati Elmar Kitse seniteadmata maal "Pärnu jõgi"

Pärnus avastati Tartu maalikunstniku Elmar Kitse seniteadmata maal "Pärnu jõgi". Hiline avastus on sellevõrra huvitavam, et pilt on kõike muud kui raskesti märgatav - teos on neli meetrit lai ja poolteist meetrit kõrge.

"Pärnu jõe" maalis Elmar Kits arvatavasti tellimustööna mõnele ettevõttele ning selle tegemisest Kits ühtegi märget kirja ei pannud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuna tööhoog oli Kitsel suur, siis jäi ka teosele signatuur panemata, mistõttu ei vaevunud inimesed möödunud kümnendite jooksul sellele tähepanu pöörama.

62 aastat pärast maali valmimist tõid kolm anonüümseks jäänud inimest teose Tartusse E-kunstisalongi, kus kunstiajaloolased aimasid, et tegu on meistri tööga.

"Teos on toodud meile Pärnust ja võib vist öelda, et oli jäetud oma suuruse tõttu seisma. Seda ei saanud ju kuhugi prügimäele viia, ega endale koju paigutada," selgitas E-kunstisalongi galerist Kaari Koch.

Kuigi stiil oli väga sarnane Kitsele ja maali taha oli kirjutatud Kitse nimi kolm korda, siis telliti maalile ka ekspertiis, mis teose autentsust ja valmimisaega kinnitas.

Tartusse saabudes oli maal heas seisukorras.

Samal ajaperioodil oli Elmar Kits ka teisi sarnaseid maale teinud.

"Kui nüüd sirvida Elmar Kitse monograafiat, siis just 1950. aastate lõpus tegi Elmar Kits erinevaid suuremahulisi pannoosid Eesti linnadest. Võib tuua näiteks Viljandi, Narva, ka Tartu. Selles mõttes Pärnu kuulub hästi sinna komplekti," rääkis Koch.

Oktoobri lõpus läheb Elmar Kitse "Pärnu jõgi" enampakkumisele ning suure maali alghind on 47 500 eurot.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: