ETV2 teemaõhtu pühendub äsja 55-aastaseks saanud Hendrik Toomperele

Hendrik Toompere
Hendrik Toompere Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

5. juunil tähistas 55. sünnipäeva näitleja ja lavastaja Hendrik Toompere. Sel puhul toob ETV2 pühapäeval ekraanile mitmed temale pühendatud saated.

Kell 20.15 "Tähelaev" 2015

Kes armus temasse siis, kui nägi pimedas maakinos filmi "Naerata ometi"; kes siis, kui Lavakunstikateedri XIII lend lavalaudadel laineid lõi; kes on temas mõttekaaslase leidnud nüüd, kui mehest on saanud mässav lavastaja - siin ta on, Hendrik Toompere. Tema isa ja ema on Nukuteatri raudvara ja õde, Eesti Draamateatri näitleja Harriet. Näitleja, lavastaja, režissöör Hendrik Toompere vastas istub Katrin Viirpalu. Režissöör Elo Selirand.

Kell 21.30 "Külmetava kunstniku portree" 2005

Maalikunstnik Konrad Mägi (1878-1925) oli erakordselt põneva elukäiguga kunstnik, kes õppis ja elas muuhulgas Peterburis, Soomes, Pariisis ja Norras. Tema eluloost võib leida kõike, mis oli 20. sajandi alguse boheemile tüüpiline, sh suurlinna juhuslikud armumängud koos oma pahupoolega. Autor Mart Kivastik, lavastaja Aleksander Eelma, kunstnik Kaarel Kurismaa. Mängivad: Aleksander Eelma, Aarne Üksküla, Raimo Pass, Henrik Toompere, Liina Vahtrik, Kristjan Üksküla, Sulev Teppart. Lavastus on pälvinud mitmeid preemiaid.

23.40. "Maastik mitme kuuga" 2014

Draama keskealisest mehest, kes elab oma naise ja lastega pealtnäha tavalist elu. Tegelikult on nende suhe tupikus. Mees tõmbleb kõigi endiste ja praeguste suhete vahel, teadmata täpselt, mida nendega peale hakata. Piiripeal elu hakkab mehe närvisüsteemi koormama, tegelik reaalsus ja unenäoline reaalsus sulavad kokku, järjest raskem on vahet teha, mis on tegelik ja mis luul.

Film portreteerib hullumiseelset plahvatuslikku seisundit, kus inimene ei leia enam vahendeid eluga kontakti saamiseks. Film ei ole aga sugugi muserdav, vaid pakub oma absurdsete olukordade, reaalsushälvete ja ootamatute üleminekutega ka koomilisi äratundmisi. Filmi lavastajaks on tunnustatud kunstnik Jaan Toomik, kes tegeleb oma esimeses täispikas mängufilmis samade küsimustega, mis on teda haaranud kogu tema kunstnikukarjääri vältel: surma ja seksuaalsuse teema, kehalised moondumised, reaalse ning unenäolise vahekorrad, inimese põhihirmud, võõrandumine maailmast ja iseendast.

Stsenarist ja režissöör Jaan Toomik, operaator Mart Taniel, kunstnik Pille Jänes, produtsent Ivo Felt. Osades Hendrik Toompere, Jaanika Juhanson, Maria Avdjuško, Garmen Tabor, Raimo Pass jt. Tootjad Allfilm ja Making Movies (Soome).

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: