Virge Joamets: Vanemuise muusikateatri ajaloost kõnelevat raamatut koostasin viis aastat

Virge Joamets
Virge Joamets Autor/allikas: Erakogu

Septembris ilmub raamat Vanemuise muusikateatri ajaloost. "Suveduuri" stuudios oli külas muusikateadlane ja -ajakirjanik Virge Joamets, kelle koostatud mahukat raamatut "Vanemuise muusikateater aegade peeglis. 150 valitud lavastust" esitletakse Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontserdi eel. Joamets rääkis saates oma teekonnast Tartu muusikaelu uurimisel ja pikaajalisest tööst raamatu koostamisel.

Muusikaelu uurimine sai Joametsa jaoks alguse kavamaterjalide koostamisest. "Kavade kirjutamine on mul praegugi väga ajamahukas töö. Näiteks kirjutasin Urmas Sisaski kontserdi kava, mille palus mul koostada Lauri Väinmaa. Kuus aastat olen kontserdikava kirjutanud ka Pärnu muusikafestivalile," kõneles ta.

Kavamaterjalidega tegelemise vahel on Joamets tegelenud ka muusikaelu uurimisega ja Vanemuise raamatu koostamisega. "Tartlasena lööb välja mingi kolkapatriotism. Tunnen, et kui olen Tartu linnas kasvanud ja siin hariduse saanud, siis tahaksin linnale ka midagi tagasi anda. Samuti tunnen huvi Tartu ajaloo vastu," selgitas Joamets, miks ta hakkas uurima Tartu muusikaelu.

Vanemuise muusikateatri ajaloost koostatud raamat saab olema ligi 400 lehekülge pikk ning Joamets tõdes, et on tegelenud teosega viis aastat. "2015. aastal võttis minuga ühendust Vanemuise produtsent Marika Petti ja 2016. aasta alguses hakkasin materjaliga otsast tööle. Töö ei tulnud puhtalt lehelt, vaid kujunes pigem samm-sammult," rääkis Joamets ja meenutas, et Vanemuise teatrieluga puutus ta esimest korda kokku 2002. aastal, kui kirjutas etendusest arvustuse.

Raamatust leiab Vanemuise 150 valitud lavastuse väljavõtted, mis pärinevad mälestustest, arvustustest ja teistest kirjutistest. Teose lõpust leiab ka loetelu, kus on märgitud kõik Vanemuise teatri muusikalavastused, mida Joametsa sõnul on kuskil 680. "Raamatu lõpust leitav loetelu on alustatud Vanemuise esimesest muusikatükist, mida etendati 1883. aastast kuni 1903. aastani," meenutas ta ja tõdes, et tööd raamatuga alustas ta just sellest loetelust.

150ne valitud lavastuse väljavalimine toimus raamatu koostaja sõnul kindlaid aspekte silmas pidades. "Kindlasti tahtsin ette võtta ooperite ja operettide parimad lavastused. Soov oli, et parimad lavastused oleks esindatud ja nende juures oleks head tekstid ja pildid," selgitas ta ja lisas, et heade tekstide leidmine arvustuste juurde oli keeruline, sest kohati polnud mõne aasta lavastuste kohta mitte ühtegi arvustust ilmunud. Sarnane probleem tekkis ka piltide leidmisega.

Lisaks lavastuste väljatoomisele ja uurimisele leidus Joametsa sõnul materjalides veel muudki huvitavat. "Näiteks ei tahtnud ma kuidagi raamatust välja jätta 1920. ja 1930. aastate teatri juhtimise ja rahahäda temaatikat. Värvikaid tekste leidus ka teatri ülesehitamise ja töötajate väljasõitude kohta."

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Suveduur"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: