Kumu dokumentaal jätkab linastustega kuni juuni teise nädalani

Kaader filmist
Kaader filmist "Ettepanek" Autor/allikas: Kaader filmist

Koroonaviiruse piirangute tõttu oli Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sari mõnda aega pausil, lähinädalatel jõuab vaatajate ette aga kolm erinevat dokumentaali.

Filmis "Ettepanek" ("The Proposal") astub USA kontseptuaalne kunstnik Jill Magid pretsedenditu sammu, et teha avalikuks maailmakuulsa Mehhiko arhitekti Luis Barragani (1902–1988) arhiiv, mis asub Šveitsis.

Arhiiv sattus välismaale pärast arhitekti surma, kui selle ostis disainifirma Vitra omanik Rolf Fehlbaum. Väidetavalt oli tegu pulmakingiga arhitektuuriajaloolasest kihlatule Federica Zancole. 1995. aastast peale on viimane monopoliseerinud Barragani elu ja loomingu, piirates juurdepääsu tema arhiivile ja seades sisse kontrolli arhitekti projekteeritud hoonetest publitseeritavate fotode üle.

Filmi autor laseb Barragani tuhast valmistada teemandi ja pakub seda Zancole – hinnaks on arhiivi avamine ja tagasitoomine Mehhikosse. Provotseeriv ja poleemiline linateos tõstatab küsimuse arhitektuuri kättesaadavusest ja kontrollist kunstiprotsessi üle.

Kolmapäeval, 26. mail kell 18 Kumu auditooriumis linastuva seansi juhatab sisse arhitektuuriajaloolane Epp Lankots.

Veel jõuavad sel kevadel publiku ette "The New Bauhaus. Moholy-Nagy elu ja loomepärand" (2.06) ja "Tokyot avastades" (09.06), milles tuntud Jaapani arhitekt Ryue Nishizawa sõidab mööda Tokyot ja räägib oma suhtest selle linnaga, teda enim mõjutanud paikadest, hoonetest ja inimestest.

Koroonapiirangute tõttu lubatakse igale seansile ainult poole saali jagu vaatajaid ehk kuni 122 inimest. Mask on kohustuslik ja järgida tuleb 2+2 reeglit. Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on prii.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: