Galerii. Frederik Klanberg avas näituse postsovetlikust ruumist ja minevikust

Galerii Positiiv avas esmaspäeval noorema põlvkonna fotokunstniku Frederik Klanbergi (1998) näituse "Põrand oli laava", kus vaatluse all on postsovetlik ruum ning see, kuidas poliitilised sündmused mõjutavad inimesi isiklikul tasandil.

Eestis sündinud ja 10-aastaselt välismaal elama hakanud kunstnik on üles otsinud lapsepõlvest tuttavad Eestis asuvad militaarobjektid ja -punkrid ning kutsub vaatajaid mõtisklema minevikust ja olevikust läbi iseenda kogemuse.

Küsimusele, kui tähtis on talle ajalugu, mäletamine ja mis ta arvab ajaloo õppetundidest, on Frederik Klanberg öelnud, et on väga huvitav, kuidas erinevates riikides või rahvaste hulgas tekivad teatud kollektiivsed mälestused ja arusaamad sellest, mis on toimunud enne meid.

"Fraas "ajaloo õppetunnid" häirib mind, sest ajalugu ise ei õpeta meile midagi, isegi kui me teame, mis ajaloos juhtus. See, et me oleme keskkoolis ajalootunnis midagi Nõukogude liidust õppinud või et vanaemad ja vanaisad meile suguvõsa kokkutulekul natuke vene aja müüte räägivad, ei ole kuigi piisav, et selle alusel praegu midagi teistmoodi otsustada," leiab Klanberg.

"Et minevikus juhtunu põhjal järeldusi teha või otsustada, kuidas tulevikus kõige parem oleks, peaks ajaloo õppimine ja kriitiline analüüsimine olema meie elu pidev osa."

Frederik Klanberg lõpetas 2021. aasta kevadel Haagi kuningliku kunstiakadeemia (KABK) fotograafia eriala bakalaureuse kraadiga.

Näitus "Põrand oli laava" on galeriis Positiiv (Roo 21a Tallinn) avatud kuni 29. oktoobrini 2021 E–R kell 12–18.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: