Lembit Sarapuu isikunäitus Kumus teeb sissevaate tema loomingusse läbi 60 aasta

Lembit Sarapuu
Lembit Sarapuu "Läänemere sünd" (1993). Autor/allikas: Tartu Kunstimuuseum, repro (Tõnu Tamm)

Kumu kunstimuuseum avab neljapäeval, 28. aprillil Lembit Sarapuu isikunäituse "Tegelikkus ja tõelisus", mis teeb sissevaate kunstniku loomingusse läbi kuue aastakümne. Kokku on näitusel üle 130 teose: vanim teos pärineb aastast 1961 ning uusim aastast 2021.

Näituse ajal 92-aastaseks saava Lembit Sarapuu (snd 1930) maalimislaadi on tema 60 aasta pikkuse kunstnikutee jooksul seostatud nii naivismi, transavangardi kui ka postmodernismiga. Sarapuu teosed kuuluvad paljudesse era- ja muuseumikollektsioonidesse ning teda on autasustatud mitmete riiklike preemiatega.

"Sarapuu loomingu ühes otsas on lihtsad maastikud, aktid ja portreed, teises otsas seksuaalsed, brutaalsed ja grotesksed mütoloogilised süžeed ning keskel igapäevaelu ja inimeksistentsi käsitlevad allegoorilised, iroonilised ja vaimukad kujutised," kirjeldas näituse kuraator, kunstiteadlane Anders Härm.

Lembit Sarapuu "Kalevipoeg ja saareneiu" (1987). Autor/allikas: Eesti Kunstimuuseum, repro (Stanislav Stepashko)

"Oma loomingut on ta ise mõtestanud pendeldamisena elu tegelikkuse ja elu tõelisuse kujutamise vahel, millest on tuletatud ka näituse pealkiri," lisas ta.

Sarapuu tuli Eesti kunstiellu 30-aastase mehena 1960. aastate esimeses pooles pärast lühikest sõjaväelase karjääri 1950. aastatel ja Eesti NSV riikliku kunstiinstituudi maali eriala lõpetamist 1961. aastal. Enn Põldroosi ja Olav Marani põlvkonnakaaslasena suhtles ta ka nooremate, rühmitusse ANK '64 kuulunud kunstnikega, kuid leidis oma joone naivismi ja vararenessansliku kunsti kaudu.

Lembit Sarapuu "Suplevad neitsid" (1966). Autor/allikas: Eesti Kunstimuuseum, repro (Stanislav Stepashko)

"Sarapuu katsetas 60ndatel lühidalt nii nn karmi stiili kui pisut hiljem ka soosterliku sürrealismiga, kuid otsustas nõukogude kunsti ametlikust liinist hälbimiseks leida omaenda ja sealjuures üsna üksildase tee," kirjeldas Härm.

Näitusega kaasnevad publiku- ja haridusprogrammid. Näitus jääb külastajatele avatuks 18. septembrini 2022.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: