20. Matsalu loodusfilmide festivali võitis Iraani film Aasia kraetrapist

Silvia Lotman
Silvia Lotman Autor/allikas: Kristin Kunz

Matsalu loodusfilmide festivalil (MAFF) võidutses Iraani režissööride Fathollah Amiri ja Nima Asgari film "Kraetrapp", mis räägib Pärsia lahe äärsete maade jahimeeste ja pistrikujahi harrastajate ühest lemmiklinnust kraetrapist, kelle populatsioon on viimastel aastakümnetel küttimise tõttu drastiliselt vähenenud. Festivalil esilinastunud Eesti film "Suur soo" sai oma kategoorias parima operaatoritöö auhinna.

Festivali rahvusvaheline žürii kirjeldas võidufilmi: "Mundrites mehed ajavad püsside paukudes taga vaeseid salakütte. Lõksudega püütud linnud müüakse teise riiki rikastele inimestele. Naised hoitakse silma alt eemal, mainitakse ainult ühel korral – kuritegeliku võrgustiku oletatava juhina. "Houbara" on film, mis paneb mõtlema. Olime vaadates oma toolide külge naelutatud, elades kaasa Iraani looduskaitseinspektorite püüdlustele päästa kaelustrapid selle kohutava kohtlemise käest. Teha loodus-action-detektiivfilmi on üsna suur väljakutse. "Houbara" sai sellega kahtlemata hakkama. See film on üks üpris pöörane teekond, täis ohte, hävingut ja pööraseid inimesi. Kõik osapooled on moel või teisel kannatajad, sest salakütid on sunnitud seda tegema vaesuse pärast, keskkonnainspektorid tunnevad meeleheidet ja linnud on ohustatud. Rikkamad Lähis-Ida riigid kasutavad oma vaesemaid naabreid ära, võttes neilt ära planeedi ressursse – nii nagu meie kasutame planeedi ressursse ning kasutame neid oma lõbuks tagajärgedele mõtlemata. See on sõnum, mis vajab võimendamist ja me loodame, et see auhind seda ka teeb."

Remek Meele film "Suur soo", mis sai inimese ja looduse kategoorias parima operaatoritöö auhinna, esilinastus MAFF-il reedel. Žürii kirjelduse kohaselt on tegemist suurepärase filmiga, mis annab mõista, et loodus on meie kõigi pärusmaa. "Tundlik ja intiimne lugu määras ka visuaalse stiili – ei trikke ega efekte – ja see aitas läbi paista filmi tuumal. Vaataja meeltesse jõudis ürgne loodus ja (inim)loomus oma täies jõus ja ilus," lisas žürii.

Matsalu loodusfilmide festivali peakorraldaja Silvia Lotman rõõmustab, et 20. MAFF on olnud publikurohke. "Festival kestab veel nädal aega, kuid juba saame öelda, et koolide ja noorte osaluse osas oleme ületanud kõik eelmised festivalid. Lihulas avasime esimest korda festivali pargiala näituste, lisategevuste ja õhtuste kontsertidega, mille publik hästi vastu võttis. Lisaks sellele veel kolm maailma esilinastust ning kokku linastunud 60 väga tugevat filmi, millest kaks Eestimaised. See näitab, et nii loodusfilmid kui žanr ja ka festival on ajas aina tugevamaks muutumas," sõnas Lotman.

20. MAFF toimub 21.–25. septembril Lihulas ning seejärel kuni 2. oktoobrini üle Eesti.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: