Eesti Rahvusmeeskoor annab kaks kontserti inglise helilooja Gavin Bryarsiga
Sel nädalavahetusel tähistavad Eesti Rahvusmeeskoor ja Pärnu Linnaorkester inglise helilooja ja kontrabassimängija Gavin Bryarsi 80 aasta juubelit. Sünnipäevakontsertidel Pärnus ja Tallinnas esitatakse helilooja meeskoorile kirjutatud teosed ning kontsertidel osaleb ka Bryars ise.
Inglise helilooja Gavin Bryars tegi endale muusikamaailmas nime teostega "The Sinking of Titanic" (1969) ja "Jesus' Blood Never Failed Me Yet" (1971), mille 1990. aastate menukad uussalvestised ja suisa 12 tunnini küündinud elavad esitused tõstsid ta üheks enim müüdud süvamuusika autoriks.
Rahvusmeeskooriga on Bryars töötanud 2006. aastast, kirjutades neile kuus laulu. Esimene neist oli "Silva Caledonia", millele järgnesid 2008. aastal "Memento" ja "The Summons". Autor pühendas lood meeskoorile ning selle tollasele peadirigendile ja oma sõbrale Kaspars Putninšile. Laulude tekstid valis ta šoti poeedi Edwin Morgani (1920–2010) kogumikust "40 sonetti Šotimaalt", milles luuletaja kasutab Petrarca sonettide ülesehitust. Bryars on toonitanud, et tekstil on tema jaoks eriline tähtsus ning et ta kulutab sobivate tekstide otsimisele ehk rohkemgi aega kui muusika kirjutamisele, kuna need kaks poolt peavad omavahel ideaalselt kokku sobima. Talle hingelähedaste Edwin Morgani sonettide poole pöördus helilooja uuesti meeskoorilauludes "Post-Glacial", "A Golden Age" ja "The Mirror" (kõik aastast 2008), mis kõlavad Eesti kontsertidel esiettekandes.
Koostööst rahvusmeeskooriga on inspireeritud ka lauda 31 "Ogn'om canti" ja lauda 32 "Omne homo" (2006), mille tekstid on pärit 13. sajandi itaalia vaimulike laulude kogumikust "Laudario di Cortona". Mõlemad teosed kõlasid rahvusmeeskoori esiettekandes 6. aprillil 2006 Tallinnas Kaspars Putninši dirigeerimisel.
Kontserdi teises osas kõlav teos ("Farewell to St Petersburg") valmis 2002. aastal tellimustööna BBC Šoti Sümfooniaorkestrilt inglise kontrabassisolisti Duncan McTieri jaoks ning on ka viimasele pühendatud. Solistina astub üles Londonis elav kontrabassimängija Siret Lust, kes on tegev pea kõikides sealsetes suurtes orkestrites, samuti mitmesugustes kammerkoosseisudes. Lust osaleb regulaarselt ka Eesti kollektiivide töös.
Kontserdid toimuvad 11. veebruaril Pärnu kontserdimajas ja 12. veebruaril Estonia kontserdisaalis, dirigent on Mikk Üleoja. Tallinna kontserdist teeb ülekande Klassikaraadio.
Toimetaja: Maiken Tiits