Janek Murd avaldas topeltsingli "Vaikelud"

Janek Murd
Janek Murd Autor/allikas: Kairit Leibold /ERR

Janek Murd avaldas kaks vaikelu, milles on Eestit ja ajas rändamist abstraktsel ja tabamatul moel. Muusiku sõnul sündisid nad peaaegu ühel ajal ja mõlemi kohal hõljub mingi defineerimatu Eesti vaim.

"Vaikelu I" sündis improviseerides. "Üle pika aja mängisin ilma metronoomita, nii nagu ka "Vaikelu II" puhul. Instrumentaalosad olid valmis, peale lihvimise ei mõelnud ma suurt midagi teha," kirjeldas Murd.

"Samal ajaperioodil kuulasin Eesti Rahvaluule Arhiivi koostatud kogumikku "Virumaa rahvalaule ja pillilugusid" ja sealt jäi mulle paljude teiste seas kõrva Salme Palmiste sõdurilaul "Kaugel võõral vaenuväljal". Lihtsalt katsetamisrõõmust tõstsin selle loo enda helide keskele. Tuli välja, et asjad jooksid kokku, isegi akordid sobisid! Natuke kohendamist ja valmis see saigi," lisas muusik.

Tema sõnul on pala sõnum on aktuaalne ka praegu, mil Ukrainas käib sõda.

"Vaikelu II" sündis kunstnik Jaanus Samma näituse "Vaikelud rahvuslikel motiividel" (EDTM) jaoks. "Kõigepealt tuulasin ERR-i fonoteegis ja otsisin 1930-ndate ja 1950-ndate muusikat. Aga Jaanus tahtis midagi muud, midagi, mis ainult ei illustreeriks näitust ajastutruude lugudega, vaid mis oleks instrumentaalne ning sündinud siin ja praegu. Ühel hommikul otsustasin ise kohale minna. Tegime Jaanusega näitusele ringi peale, ammutasin muljeid. Õhtuks oli teema olemas," kirjeldas Murd.

EP esikaanel on töö samalt näituselt, selle autor on Eesti raamatu- ja tarbegraafik, kirjakunstnik Paul Luhtein. Graafika pärineb taldrikult "Assamalla lahing" (1943).

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: