Tambet Tuisk esitab Kanuti Gildi SAALis vaid ühel korral etenduvat lavastust

Teatrieksperimendina on
Teatrieksperimendina on "White Rabbit, Red Rabbit" kordumatu lavastus, millel pole ühtegi proovi ega lavastajat. Autor/allikas: pressimaterjalid

Esmaspäeval, 13. märtsil ainuetendub Kanuti Gildi SAALis iraani kirjaniku Nassim Solemainpouri näidend "White Rabbit, Red Rabbit", mida esitab Tambet Tuisk. Teatrieksperimendina on "White Rabbit, Red Rabbit" kordumatu lavastus, millel pole ühtegi proovi ega lavastajat.

Igal esitamise korral on laval erinev näitleja, kes kohtub näidendiga esimest korda alles publiku ees, avades pitseeritud ümbriku. Samal õhtul esitatakse näidendit 75 laval 31 erinevas riigis. Eestis etendub tekst Kanuti Gildi SAALi kaasproduktsioonina ja esimest korda.

Näidend "White Rabbit, Red Rabbit" räägib kaasaegset Iraanist ning 1980ndatel sündinute põlvkonnast. Põlvkonnast, kes on sündinud keset Iraani-Iraagi sõda, ega ole näinud Iraani millegi muu kui Islamivabariigina. Näidendi kirjutamise AJAL ei tohtinud nüüdseks juba rahvusvaheliselt tunnustatud kirjanik Soleimanpour koduriigist lahkuda, kuna oli keeldunud osa võtma kohustuslikust sõjaväeteenistusest, seega kirjutas ta näidendi, mida tema kohalolekuta mujal maailmas esitada saaks.

Teksti on tõlgitud rohkem kui 30 keelde ning esitatud kokku üle 3000 korra, sealhulgas näiteks näitlejad Whoopi Goldberg, John Hurt, Nathan Lane, Stephen Rea, Sinead Cusack, Marcus Brigstocke ja Dominic West. Eesti keelde tõlkis teksti Kristiina Jalasto. 

Kanuti Gildi SAAL palub meeles pidada, et näitekirjanik on Iraani kodanik ja näidend ei ole otseselt poliitiline ning seda ei tohiks sellisena ka kujutada.

"Näidend tegeleb sügavama, metafoorse tasandiga ning väldib selgesõnaliselt avalikke poliitilisi kommentaare. Kõik vihjed, et näidend on valitsusvastane, võivad sõna otseses mõttes ohustada näitekirjaniku elu. Seetõttu palume ajakirjanikel olla oma kajastustes sellest teadlikud," seisab pressiteates.

Näidendi autor on Nassim Soleimanpour, laval on Tambet Tuisk, dramaturgid Daniel Brooks, Ross Manson, tõlkija Kristiina Jalasto, projektijuhid Priit Raud ja Heneliis Notton, produtsent Aurora Nova, kaasprodutsent Kanuti Gildi SAAL.

Ainuke etendus toimub esmaspäeval, 13. märts Kanuti Gildi SAALis.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: