Vaata enne tele-eetrit: "Ühe maja lugu" tutvustab lähemalt Pädaste mõisa

Foto: Kai Väärtnõu

Arhitektuurisaade "Ühe maja lugu" keskendub sel nädalal Pädaste mõisale, hoonet tutvustavad lähemalt omanikud Imre Sooäär ning Martin Breuer ja giid Elle Mäe.

Pädaste mõisa omanik Imre Sooäär selgitas, et selle mõisa lugu saab alguse 1227. aastal. "Kui Riia linna asutaja Albert Von Buxhövdeni vend tuli ristirüütlitega üle jää Muhumaale ja nad vallutasid Muhu maalinna, siis teatavasti 1227. aastal veebruaris, kui Muhu maalinn langes, andsid ka kõik teised Saaremaa maalinnad alla ning sellest sai alguse meie 700 aasta pikkune orjaöö."

Seda pole aga Sooääre sõnul täpselt teada, millal praeguste hoonete eelkäijad täpselt ehitati. "Esimesed kirjalikud ürikud on pärit 1566. aastast, kui Taani asehaldur läänistas parun von Knorringule Pädaste mõisa ja selle ümber olevad maad."

Samuti tõi Sooäär välja, et Pädaste mõisas oli olemas nii Muhumaa esimene telefon, millega sai helistada küll vaid mõistahärra magamistoast mõisaproua magamistuppa, kuna telefoniliine ei olnud, lisaks oli mõisas esimese Muhumaa hoonena eleter, mida toodeti väikese generaatoriga.

"Väidetavalt oli siin ka esimene auto Muhumaal, aga kuna autojuht oli kohalik ratsamees, kes ei olnud enne autoga sõitnud, siis ta oli istunud esimese bensiinikanistri otsa ja mõelnud, et teeme veel ühe suitsu, mille peale läks nii auto kui ka pool mõisa," sõnas Sooäär.

Arhitektuurisaade "Ühe maja lugu" on ETV eetris laupäeviti kell 20.00. Saatejuht on Owe Petersell.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Ühe maja lugu"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: