X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Vaata enne tele-eetrit: "Ühe maja lugu" avastab Tallinna linnamüüri

Foto: ERR

Keskaegse Tallinna linnamüür oli üks suuremaid ja tugevamaid kaitsesüsteeme kogu Põhja-Euroopas. Arhitektuurisaade "Ühe maja lugu" viib vaatajad müüri äärde ja peale ning isegi sisse.

Linnamüüri hakati ehitama aastal 1265. Ajaloolase Jaak Juske sõnul on Tallinna linnamüür Eesti suurim säilinud keskaegne rajatis. Linnamüür ehitati Tallinna rae käsul ja seda rahastati linnakodanike maksudest. "Oluline on meeles pidada, et Tallinna linnamüüri ei ehitatud ühe ööga, vaid see võttis 300 aastat pidevat tööd selle kallal," rõhutas Juske.

Müüri pikkus oli kolm kilomeetrit, millest praeguseks on alles 1,8 kilomeetrit. "Sajanditega on tekkinud vanalinnas päris korralik kultuurkiht, et see müür on tegelikult veel kõrgem ja veel imposantsem," märkis Juske.

Tänapäeval kuulub suurema osa linnamüürist ja müüriehitistest Tallinna linnale. "Minu teada plaanib praegune linnavalitsus paari aasta vaates teha tervikliku lahenduse, mida linn võiks selle müüri ja tornidega teha, et need oleks võimalikult avatud ja avalikud, kuid et nad oleks ka hoitud ja püsiks veel vähemalt tuhat aastat," rääkis Juske.

Arhitektuurisaade "Ühe maja lugu" on ETV eetris laupäeviti kell 20.00. Saatejuht on Owe Petersell.

Toimetaja: Rasmus Kuningas

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: