Rein Raud: eriti praegune maailm vajaks Zygmunt Baumani pilku
Eile andsime teada mõtleja ja sotsioloogi Zygmunt Bauman surmast. Tallinna Ülikooli kirjastus koostas nekroloogi, milles Baumani sõber Rein Raud iseloomustab lahkunut uskumatu võimega hoida end pidevalt kursis ümberringi toimuvaga.
Tallinna Ülikooli Kirjastus mälestab oma autorit, tänapäeva üht tähtsamat sotsioloogi Zygmunt Baumani (19. november 1925 Poznań – 9. jaanuar 2017 Leeds).
Esmaspäeval suri 91-aastasena Leedsi ülikooli emeriitprofessor, poola päritolu briti mõtleja Zygmunt Bauman. Baumani peamisteks huvivaldkondadeks olid nüüdiskultuur ja selle toimemehhanismid, teda peetakse üheks peamiseks postmodernsuse kontseptsiooni väljatöötajaks, samuti pärineb temalt voolava modernsuse (liquid modernity) kontseptsioon. Bauman avaldas elu jooksul pea 60 raamatut, tema käsitletavate teemade seas olid nt holokaust, hirm, tarbimine, kultuur ja haridus. Baumani uurimustele on iseloomulik elegantselt ületada valdkondadevahelisi piire.
"Avastasin Zygmunt Baumani ideed enda jaoks 1990ndatel ja mul on väga suur rõõm, et jõudsin olla temaga ka isiklikult tuttav veidi üle kümne aasta, mille vältel kord tihedamini, kord hõredamini suhtlesime," meenutab oma sõpra, kolleegi ja mentorit Rein Raud. "Mõistagi oli ta praeguseks jõudnud juba väga auväärsesse ikka, aga sellegipoolest jättis iga kokkupuude temaga mulje, et ta jagab veel kaua meie kõigiga oma teravat mõtet, avarat pilku ja uskumatut võimet hoida end pidevalt kursis ümberringi toimuvaga. Tema lahkumine on suur kaotus, eriti praegu, kus maailm on lühikese ajaga nii palju muutunud ja vajaks tema korraga mõistvat ja kriitilist pilku rohkemgi kui varem."
2014. aastal viibis Zygmunt Bauman kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli külalisena Eestis ning pidas Tallinna Ülikoolis avaliku loengu, doktorantide töötoas ettekande ja kirjanike liidu saalis kahekõne Rein Rauaga. Vestlust juhtinud Marek Tamm kirjutas Baumani kolm aastat tagasi toimunud visiidi järel: "Need neli päeva Baumani seltsis olid väga õpetlikud ja elamuslikud. Tunnistada vahetult elavat algupärast mõtet, assisteerida selle sündi, näha selle mõju kuulajatele – kõik see ei jää millegi poolest alla õnnestunud lavastuse või kontserdi vaatamisele-kuulamisele. Sest Bauman on tõeline orkester või näitetrupp ühes isikus, sedalaadi karakter, kes väljaspool esinemissituatsiooni on pigem endasse tõmbunud, ent laval ärkab otsekui uuele elule, ilmselgelt nautides üllatuslikke küsimusi või mõtte ootamatuid keerdkäike." (Postimees 28.01.2014)
Külaskäigust Tallinna Ülikooli ja vestlustest Rein Rauaga – mis jätkusid pärast avalikke esinemisi õhtusöökide ajal ja edasi juba kirjavahetuses – sündis teos, möödunud aasta lõpus TLÜ kirjastuselt ka eesti keeles ilmunud "Iseduse praktikad" (tlk Olavi Teppan; originaal "Practices of Selfhood", Polity Press 2015). "Iseduse praktikad" uurib muuhulgas, kuidas mõistab indiviid oma kohta maailmas ja vaatleb ükshaaval erinevaid tegureid, mis seda mõjutavad, sealhulgas tehnoloogiat, mille kokkukasvamine sotsiaalse sfääriga Zygmunt Baumanit tema elu lõpuaastatel eriliselt huvitas.
Tallinna Ülikooli kirjastus avaldab kaastunnet Zygmunt Baumani lähedastele, mõttekaaslastele ja õpilastele.
Toimetaja: Valner Valme