Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kirjastus Lugemik esitleb raamatumessil New York Art Book Fair nelja uut raamatut

New York Art Book Fair’i melu MoMA PS1 hoovis septembris 2016
New York Art Book Fair’i melu MoMA PS1 hoovis septembris 2016 Autor/allikas: Pressimaterjalid

 21. kuni 24. septembrini osaleb kunstiraamatute kirjastus Lugemik viiendat korda raamatumessil New York Art Book Fair, kus näitab sel aastal kokku 35 erinevat teost.

New Yorgis tuleb esmaesitlusele neli uut Lugemiku väljaannet:

"Flo’s Book" — Flo Kasearu esimene monograafia, mis koondab peaaegu kõiki Flo teoseid aastatest 2006–2016. Flo töid saatvate tekstide autoriteks on kuraator ja Tartu Kunstimuuseumi endine direktor Rael Artel, kunstikriitik ja kuraator Jurriaan Benschop, Utrechtis asuva kunsti, disaini ja teooria projektiruumi CASCO direktor Binna Choi, Stockholmis asuva Tensta konsthalli direktor Maria Lind ja Łódźis asuva Muzeum Sztuki kuraator Joanna Sokołowska. Raamatu kujundas Indrek Sirkel.

"The Travellers: Voyage And Migration in New Art From Central And Eastern Europe" — Magdalena Moskalewicz’i koostatud raamat sisaldab kaastöid 24 kaasaegselt kunstnikult, kes on pärit endisest idaplokist, ning uurib põlvkonda, kelle identiteet on kujunenud kahe ekstreemse olukorra vahel: regiooni piiratud mobiilsusega minevik ning kiirendatud mobiilsusega tänapäev. Spetsiaalselt raamatu jaoks tellitud tekstides jagavad kunstnikud isiklikke kogemusi migrantide ja ränduritena, raamatu koostaja kirjutatud essee käsitleb mobiilsust ja natsionalismi puudutavaid küsimusi postsotsialistlikus kontekstis. Raamat saadab samanimelist näitust (Zachęta – Rahvuslik Kunstigalerii, Varssavi, 2016; Kumu Kunstimuuseum, Tallinn, 2017) ning sisaldab ülevaadet kõigist eksponeeritud teostest. Raamatu kujundas Stuudio Stuudio.

"Notes on Space. Monumental Painting in Estonia 1947–2012" — Inglise keelne uusversioon Lugemiku ja Teater NO99 koostöös kirjastatud raamatust "Konspekteeritud ruum”, mis anti välja 2012. aastal Tõnis Saadoja laemaali valmimise puhul Teater NO99s. Ingliskeelse väljaande näol on tegemist ülevaatliku kokkuvõttega peamiselt Nõukogude Eesti monumentaalmaalist, supergraafikast ja mosaiik-tehnikas teostatud kunstist. Kunstiajaloolase Gregor Tauli kirjutatud essee ja lühikirjeldused kõigi 94 kujutatud monumentaalteose kohta saadavad kunstnik Paul Kuimeti üksikasjalikku fotograafiat. Raamat annab ülevaate Eesti avaliku ruumi kunstist enne nn protsendiseaduse kehtima hakkamist, nõukogudeaegsest "kunstide sünteesist" ning töölissööklates, kultuurimajades ja korterelamute seintel asunud teoste saatusest kapitalismi tingimustes. Tekstid toimetas Ingrid Ruudi, raamatu kujundas Indrek Sirkel.

"Too Good To Be Photographed" — Raamat, milles on reprodutseeritud üle 150 (foto)teose kokku 46 kunstnikult 16 erinevast riigist, uurib olukordi, kus fotograafia kui meedium ühel või teisel moel ebaõnnestub. Projekt tutvustab fotograafia B-pooli, vigu, ebaedu, lüüasaamisi – momente, mil meie nägemise kultuuriline taastootja meie ootusi alt veab. Raamatu koostaja on Leedu päritolu kunstnik ja teoreetik Paul Paper, kes hetkel omandab doktorikraadi Middlesex'i ülikoolis Londonis. Trükises, mis põhineb Pauli vestlustel enam kui 60 kunstnikuga, saadavad teoseid lisaks kunstnike enda kirjutistele neli esseed, mille autorid on Pennsylvania Ülikooli kunstiajaloo doktorant Roksana Filipowska, teoreetik ja Londoni Ülikooli kolledži õppejõud Rye Dag Holmboe, kunstnik ja Chicago Kunstiakadeemia õppejõud Jaclyn Wright ning Paul Paper ise. Eesti kunstnikest on raamatus esindatud Paul Kuimet ja Kristina Õllek. Raamatu kujundas Indrek Sirkel.

Raamatu "Too Good To Be Photographed” esitlus toimub 20. septembril, üks päev enne NY Art Book Fair’i avamist galeriis The Rubber Factory, kell 19.00.

Lisaks esmaesitlustele saab Põhja-Ameerika publik messil tutvuda ka teiste viimase aasta jooksul ilmunud uute trükistega: Kadri Noormetsa ja Asia Basi äsja ilmunud "AIR WITH CONTENT 10 degree something”; Jaan Evarti koostatud Penjet’i märkmikud; Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumiga (EKKM) koostöös välja antud Dénes Farkasi raamat "How-to-calm-yourself-after-seeing-a-dead-body Techniques"; samuti koos EKKMiga kirjastatud Paul Kuimeti "Perpendikulaarne”; saksa fotokunstniku Antje Peters’i kunstnikuraamat "Illusion” jpt.

Kaheteistkümnendat korda toimuv NY Art Book Fair on maailma suurim kunstiraamatute mess, kus sel korral osaleb rohkem kui 370 väikekirjastust, raamatupoodi, antikvariaati ning kunstnikku 28 riigist üle maailma. Eelmisel aastal külastas messi kolme päeva jooksul rohkem kui 35 000 inimest. Messi korraldab New Yorgis asuv legendaarne Printed Matter – 1978. aastal loodud ja nüüdseks maailma suurim kunstnikuraamatutega tegelev mittetulunduslik organisatsioon.

Lugemik on Tallinnas tegutsev iseseisev kunstiraamatute kirjastus, mille asutasid 2010. aastal graafiline disainer Indrek Sirkel ning kunstnik Anu Vahtra. Koostöös noorte kunstnike, disainerite ja teoreetikutega on Lugemik aastatel 2010–2017 välja andnud ligi 60 trükist. 2013. aastal avas Lugemik raamatupoe Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) hoovil, ning 2017. aastal oma teise asukoha koostöös Tallinna Kunstihoonega.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: