Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

KUMU toob Eestisse tuntud Saksa ekspressionistide loomingu

KUMU kunstimuuseumi värskel näitusel saab oma silmaga näha Kandinsky, Kirchneri, Macke ja mitmete teiste töid. Nende kõrval on väljas ka Eesti kunstnike esimese maailmasõja järgne looming, mis on saksa ekspressionistidest mõjutusi saanud.

Näitus "Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid" otsib ühisosa 20. sajandi alguse kesksete kunstirühmituste vahel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuraator Detmar Westhoffi lemmikteos on rühmituse Die Brücke ehk Sild liikme Erich Heckeli 1914. aastal valminud maal "Kannatav tüdruk". Teos peegeldab esimese maailmasõja algust, kui kunstnik kolis Dresdenist suurlinna Berliini.

"Figuuril on väga nurgelised, teravad ja kandilised vormid ja nägu mõjub peaaegu et maskina," sõnas Westhoff ja lisas, et selles pildis on tunda tugevat rahutust, võib-olla ka Heckeli isiklikku kogemust uustulnukana Berliinis, samas ka teatud üksildust.

Teine ekspressionistlik rühmitus Der Blaue Reiter ehk Sinine Ratsanik ühendas Saksamaale saabunud Vene emigrante, nagu näiteks Vassily Kandinsky, ning Saksa kunstnikke nagu August Macke. Nemad väljendasid kõiksuse, hinge ja vaimumaailmaga seotud teemasid läbi jõuliste värvide, mis kandsid kindlaid spirituaalseid või sümbolistlikke sõnumeid.

Saksa ekspressionistid avaldasid suurt mõju ka eesti kunstnikele, nagu Ado Vabbe, Peet Aren, Nikolai Triik, Konrad Mägi ja teised, kes kogesid Saksa kunstimaastikku vahetult oma õpingute ja reiside käigus.

Nii hinnaliste tööde transport on muuseumide jaoks alati suur turvarisk. Saksa kuraatorite sõnul mängisid KUMU kasuks head suhted Saksa partneritega ning näituse kontseptsioon, mis kaasas ka ekspressionismist mõjutatud Eesti kunstnike loomingu.

 

"Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid" jääb KUMU kunstimuuseumis avatuks 14. jaanuarini 2018. aastal.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: