Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vabal Laval esietendub vastuolu tekitanud "Kevadine ärkamine"

Stseen lavastusest
Stseen lavastusest "Kevadine ärkamine". Autor/allikas: Hubert Amiel

10. aprillil esietendub Vaba Lava teatrikeskuses omal ajal vastuolu tekitanud F. Wedekindi näidend “Kevadine ärkamine”, mille lavaversiooni toob Eestisse arvukate teatriauhindadega pärjatud Belgia lavastaja Armel Roussel. 

"Kevadine ärkamine" sünnib rahvusvahelises koostöös ja esietendus 14. märtsil Prantsusmaal (Normandia Roueni Riiklikus Etenduskunstide Keskuses). Järgmised kaks esietendust on 10. aprillil Eestis Vaba Lava teatrikeskuses ja 25. aprillil Belgia Rahvusteatris.

Kuigi skandaalse näidendi esmalavastus toimus enam kui 100 aastat tagasi ja keelati tollal Saksamaal ära, leiab Armel Roussel, et teos on oma vanusest hoolimata tänaseni aktuaalne.

"Kevadine ärkamine" on aus ja ilustamata lugu nooruse painetest, armastuse ja iha tärkamisest, surmaihalusest, kartusest ebaõnnestuda, raskustest identiteediotsingul, keerulistest suhetest perekonnaga ja suhestumisest ühiskonnaga. Lavastus põhineb 19. sajandi vastuolulise näitekirjaniku Frank Wedekindi omal ajal skandaali põhjustanud ja senini aktuaalsel samanimelisel näidendil. Žanriliselt kirjeldaks ma seda kui romantilist punk-draamat."

Tänaseks sadadel maailma lavadel mängitud ja nüüd ka 10. aprillil Vaba Lava kuraatoriprogrammis esietenduv "Kevadine ärkamine" on loodud koostöös välismaiste etenduskunstnikega Prantsusmaalt, Belgiast, Šveitsist ja Jaapanist. Kuid juba aasta pärast plaanib Roussel lavastada "Kevadine ärkamine 2.0" koostöös eesti näitlejatega, mis tuleb samuti välja Vabal Laval.

Armel Roussel on Prantsuse päritolu Belgia teatrilavastaja, kes on tegev Belgia Rahvusteatris ja teatrikompaniis Utopia 3, samuti on ta teatripedagoog Belgia Riiklikus Etenduskunstide Kõrgkoolis (INSAS). Armel Roussel on regulaarselt viinud läbi töötubasid ja kursuseid Belgias, Prantsusmaal, Šveitsis, Senegalis, Rumeenias ja teistes maades. Alates 1996. aastast kuni praeguseni ajani on ta teinud kokku 24 lavastust Belgia, Prantsusmaa, Portugali, Hispaania, Šveitsi ja Kanada teatrites. Tema kõige esimene lavastus oli Bernard-Marie Koltèsi "Roberto Zucco". "Kevadist ärkamist" on ta lavastanud varem mitu korda ja selle juurde ikka ja jälle tagasi pöördunud.

"Kevadise ärkamise" etendused toimuvad Vaba Lava teatrikeskuses Telliskivi loomelinnakus 10.–13. aprillil algusega kell 19.00. Lavastus on prantsuse keeles koos eestikeelsete subtiitritega ja pole mõeldud alla 14-aastastele. Lavastus sünnib koostöös Normandia Roueni Riikliku Etenduskunstide Keskuse ja Belgia Rahvusteatriga.

Pärast 11. aprilli etendust toimub vestlus kunstnikega, mida juhivad Vaba Lava kuraatorid. Vestlus on tõlkega.

Armel Rousseli lavastus "Kevadine ärkamine" kuulub Vaba Lava 2017/2018 kuraatoriprogrammi, mille on koostanud hooaja kuraatorid José Alfarroba ja Tristan Barani Prantsusmaalt. 2017/18 ja 2018/19 hooaegadel on Vaba Lava huviorbiidis prantsuse kultuur ja frankofoonia.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: