Arvustus. Kellele sobivad prantsuse komöödiad? ({{commentsTotal}})

"Takso: paak täis" Autor/allikas: kaader filmist

Uus film kinos

"Takso: Paak täis" (Taxi 5)

Lavastaja: Franck Gastambide
Osatäitjad: Franck Gastambide, Salvatore Esposito, Sabrina Ouazani, Sand Van Roy, Bernard Farcy

5/10

Alati, kui mõni arulage prantsuse komöödia meie kinodesse jõuab, mõtlen sellele, et kui prantslased ise välja arvata, kellele niisugune meelelahutus meeldida võiks?

Prantsuse komöödiaid on minu arvates kahte sorti. Osa on peenemad nn kunstkomöödiad, kus on küll palju kohmakaid või piinlikke olukordi, totud peategelased, kuid päris naljakaks nagu ei lähegi, pigem tekitab ekraanil toimub kaastunnet, näiteks meiegi kinodes jooksnud “Kadunud Pariisis” (2016), sinna vahele jääb veidi suhtekomöödiaid, mille ühiseks jooneks on see, et naljad on enamasti väga südamlikud, näiteks “1+1” (2011), veel kunstkomöödiaid, mis on nii kunstilised, et meeldivad pigem niisugusele publikule, keda saab iseloomustada sõnaga: filmifriik. Näiteks “Delikatessid” (1991).

No ja siis muidugi tüüpilised lihtsa nalja komöödiad nagu “Takso”, mille esimene osa jõudis kinodesse 1998. aastal ning tänaseks on jõutud viienda jaoni. Kõiki neid prantslaste komöödiaid iseloomustab üks joon: tehakse klouni, neis on tubli annus mängulisust ja lapsemeelsust. Naljad on enamasti sellised, et igaüks saab aru, et seal nüüd püütakse nalja teha, iseasi, kas ka vaatajat naerma ajab.

Seega võiks ju väita, et prantsuse naljad on lihtsakoelised ja meeldivad neile, kes komöödiast soovivadki seda, et see oleks tsirkuselaadselt meelelahutuslik etendus, et kinosaalis ei peaks pead murdma, kas see nüüd oli nali või mitte. Prantslaste komöödiatele on iseloomulik suur veiderdamine, olgu siis tegemist rahvanaljade või friigifilmiga, veiderdatakse ja liialdatakse ülima mõnuga. See on nagu vahukooretort sefiiri, besee ja vahukommidega, mille seest lendab välja väike ilutulestik.

Kui me räägime viienda filmini jõudnud “Taksost”, siis võiks küll arvata, et eestlastele, kes käisid usinalt vaatamas “Klassikokkutulekut” ning “Kiireid ja vihaseid,” peaks sedalaadi komöödia kenasti sobima. Filmis on ohtralt grimassitamist ja ehtprantslaslikku tsirkust, ülepaisutatud, rõhutatult koomilisi olukordi, tagaajamist ja plahvatusi. See on nagu tavalise Hollywoodi komöödia kangem versioon. Kindlasti sobiks see film ka lastele põhikooliealistele, koolivaheajal vaatamiseks.

Seal on küll mõnevõrra ka paljast ihu ja flirti nagu prantsuse komöödias ikka, aga naljad on kõik üsna süütud, võite oma võsukesed kinno seda filmi vaatama lasta küll. Filmil on märge, et alla 12-aastastele ei soovitata, aga no põhimõtteliselt kõlbab ka 10-aastastele autohuvilistele poistele-tüdrukutele, pole seal midagi nii hullu. Varuge ohtralt popkorni, kinnitage rihmad ja valmistuge peadpööritavaks naljakarusselliks, kus nali on stiilis: tordiga näkku-jalaga makku. See on korralik tsirkus, kust ei puudu ka vinge action-kääbus.

Tegemist on tagaajamislooga, kus üheks peategelaseks lausa muinasjutuline valge takso. See küll ei räägi nagu Michael Knighti K.I.T.T, kuid on vähemalt sama vingeks tuunitud. Selle taksoga hakatakse jälitama pätte, kes kimavad eest ära Ferraridega. Komejanti on iiveldama ajavalt palju, nii et tõepoolest, keskmine Hollywoodi komöödia kahvatab selle krehvtise kraami kõrval, “Klassikokkutulekust” rääkimata.

Kui olete harjunud jälgima kriitikute tabelipunkte või uurima IMDB ja Rotten Tomatoese hindeid, siis selle filmi puhul soovitan need punktid peast visata. Viies osa on eelmisest parem, aga kui te pole varem ühtegi Takso liini kuuluvat jaburdamist näinud, siis kõlbab väga hästi vaadata, juhul kui teie eesmärgiks on lasta end poolteist tundi täieliku ajuvabadusega väntsutada ja te ei hakka juurdlema selle üle, kuidas üks või tegelane oleks pidanud saadud nätaka tõttu juba ammu surnud või heal juhul koomas olema.

See on film, mille motoks on: “Kadugu mõistus!” Kui oled üdini morn eestlane või soovid end näidata peene kultuuriinimesena, siis hoia parem eemale või vaata film ära salaja. Mina siiski ütlen, et tegemist on täiesti fenomenaalse nähtusega, millega saavad hakkama tõesti vaid prantslased, üks komöödia ei saa enam ehedam prantsuse komöödia olla kui see. Ülevoolav, veiderdav tagaajamistsirkus. 

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: