Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR.ee video: TÜHI pop-up-seminar näitusest ja raamatust "Ajalugu pildis - pilt ajaloos"

7. mail kell 16 toimus Kumu kunstimuuseumi 3. korruse näitusesaalis neljas Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi (TÜHI) pop-up-seminar, mille fookuses on Linda Kaljundi ja Tiina-Mall Kreemi koostatud näitus “Ajalugu pildis – pilt ajaloos” ja samade autorite kirjutatud monograafia “Ajalugu pildis – pilt ajaloos. Rahvuslik ja rahvusülene minevik Eesti kunstis”. ERR kultuuriportaal kandis sündmuse üle ja jäädvustas videos.

Näitusel saab näha ja raamatust lugeda, kuidas pildid on läbi aegade aidanud kujundada käsitusi Eesti ajaloo tähtsamatest mälupaikadest – sündmustest, tegelastest ja sümbolitest. Minevikku kujutavate piltide kõrval on vaatluse all ka mütoloogia- ja pärandiainelised teosed, sest ajalugu on Eesti visuaalkultuuris nii mõnigi kord põimitud rahvaluule ja -kultuuriga. Näitusel eksponeeritud pildid markeerivad eesti identiteedi muutumist ajas.

Samas näitavad need ka rahvusüleste motiivide mõju rahvuslikule ajalootõlgendusele: ettekujutust Eesti ajaloost on mõjutanud suhted baltisaksa ja nõukogude pärandiga, nagu ka rahvusvaheliselt levinud teemad ja vormivõtted.

Seminaris võtsid näitust ja raamatut analüüsida Eesti Kunstiakadeemia professor ja TÜHI vanemteadur Krista Kodres, TÜHI kunstiajaloo professor Kersti Markus, TÜHI kultuuriajaloo professor Marek Tamm ja TÜHI filosoofia lektor Margus Vihalem. Kolleegide kommentaaridele vastavad Linda Kaljundi ja Tiina-Mall Kreem.

Seminar toimus koostöös TLÜ Kultuuridevaheliste uuringute tippkeskusega.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: