Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kümnenda noorteromaanikonkursi võitis Lille Roomets

{{1524746880000 | amCalendar}}
Foto: Cia-Helena Meldo

Tänavuse noorteromaanikonkursi võitis Lille Roomets käsikirjaga "Üks väike valge tuvi". Karksi-Nuias toimuva käsikirja peategelane on 16-aastane tüdruk, kelle ema on õnnetuses hukkunud. Tüdruk käib kooli kõrvalt tööl, tema pereelu on muutunud keeruliseks ning kogu lugu muutub kriminaalseks.

"Ma hakkasin ühte teist romaani kirjutama – ajaloolist. Otsisin foorumitest infot selle kohta, see oli ka Karksi-Nuiaga seoses. Sattusin foorumis kurjade tädide otsa, kes noomisid kohalikku tüdrukut, kes ütles, et Karksi-Nuias on nii igav elada. Ja siis need tädikesed rääkisid, et meil on ju muusikakool ja puha, kuidas saab öelda, et on igav? Ja siis ma üritasin muusikakooli ümber teha midagi põnevat, näiteks mõrvalugu," rääkis noorteromaanikonkursi võitja Lille Roomets "Aktuaalsele kaamerale".

Peale seiklusliku liini käsitletakse raamatus ka koolikiusamist ja leina teemat. Peale esikoha anti välja kaks teist kohta ning kaks tööd märgiti ära.

Teise koha pälvisid Liina Vagula käsikiri "Keegi teine" ning Ene Sepa "Viimane sõit helesinise rongiga". "Keegi teine" on lugu, kuidas 15-aastane tüdruk sattub sama vanalt oma ema kehasse, mis võimaldab võrrelda teismelise elu praegu ja 90ndatel aastatel. "Viimane sõit helesinise rongiga" on lugu tüdrukust, kes teispoolsusesse sattudes peab hakkama oma eelnenud elu vigu parandamas käima.

Ära märgiti kaks tööd, Helen Käiti "Põrgulik suvelaager", mis räägib karmi talupidaja juurde suvisele maatööle läinud noortest ning Mai Raeti "Valu tühi veetlus", mille teema on väikelinnast suuremasse gümnaasiumisse õppima minek ning sellega kaasnev.

Nagu varasematel aastatel, olid ka seekord põhiteemad seotud kooli, laste omavaheliste ning laste ja vanemate vaheliste suhetega ning muutustega elus – olgu selleks siis kolimine, vanemate lahutus, armastus, halba või heasse seltskonda sattumine, haigus või surm. Endiselt kirjutavad rohkem naised, kümne konkursi 35 auhinnatud tööst on tervelt 34 kirjutanud naised.

Tänavustes käsikirjades sattuti taas täiesti erinevatesse maailmadesse, Vana-Kreekasse ja Karksi-Nuiasse, surmajärgsesse maailma, Muinas-Eestisse, Gröönimaale ja mitmesse fantaasiakeskkonda. Ei olnud ühte läbivat uut suurt teemat, kuid päris mitmes käsikirjas mainiti koolikatsete karmi maailma, mida võrreldi otseselt tõuaretusega, kohal olid ka telesaadetest tuttavad sensitiivid ja liiklusõnnetusi juhtus murettekitavalt sageli – noorteromaan on alati olnud ka meid ümbritsevate päevauudiste nägu.

Tänavu toimus noorteromaani konkurss juba kümnendat korda ning konkursile saabus 30 käsikirja. Konkursi žürii koosnes Lastekirjanduse keskuse ja kirjastuse Tänapäev toimetajatest. Võistluse auhinnafond on 3200 eurot.

Kõik auhinnatud ja äramärgitud käsikirjad on plaanis avaldada umbes aasta jooksul.

Varasemate konkursside parimad:

2000 – Aidi Vallik, "Kuidas elad, Ann?"

2002 – Helga Nõu "Kuues sõrm", Katrin Reimuse "Haldjatants" ning Jaan Tangsoo "Hanejaht"

2006 – Diana Leesalu, "Mängult on päriselt"

2008 – Kristiine Kurema, "Jäätunud võõras"; Birk Rohelend, "Enesetapjad"

2010 – Reeli Reinaus, "Must vares"

2011 – 2. koht Reeli Reinausi "Nahka kriipivad nädalad" ning Kristel Kriisa "Piinatud hinged"

2012 – Kaja Sepp, "Hetk enne homset"

2014 – Ele Arakas, "Esmaspäevad"

2016 – Mairi Laurik, "Mina olen surm".

2018 – Lille Roomets, "Üks väike valge tuvi".

Eesti Lastekirjanduse Keskus ja kirjastus Tänapäev korraldavad noorteromaani võistlust 2000. aastast, kui võitis Aidi Valliku käsikiri "Kuidas elad, Ann?". Nende kümne konkursi jooksul on esitatud kokku üle 250 käsikirja, millest raamatuna on ilmunud üle 40.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: