Krakovi filmifestival keskendub sel aastal Eestile

“Tashi Delek!”
“Tashi Delek!” Autor/allikas: Pressimaterjalid

Krakovi filmifestival on valinud Eesti sajanda sünnipäeva puhul oma fookusriigiks. 27. mail algava festivali programmist leiab kuus dokumentaalfilmi ja EKA animaprogrammi, mille on koostanud Priit ja Olga Pärn. Fookuse raames toimub ka Eesti tootmisvõimalusi ja filmimaastikku tutvustav konverents.

Dokumentaalfilmide programmi avab Raimo Jõeranna ja Kiur Aarma "Rodeo", mis on avameelne ja eneseirooniline lugu kaasaegse Eesti loomisest. Krakovis toimub ka Jaanis Valgu esimese täispika dokfilmi "Ahto. Unistuste jaht" rahvusvaheline esilinastus. Film vaatleb Ahto Valterit – unistajat, seiklejat ja meremeest. Programmis linastuvad ka Ksenia Okhapkina poeetiline dokfilm "Tule tagasi vabana", mis jutustab sõjast räsitud Tšetšeenia külast, mille sümboolseks keskpunktiks on surnuaed, ning Peeter Rebase "Tashi Delek!", mis on universaalne lugu vaimsuse ja materialismi konfliktist.Eesti programmi kuulub ka Aljona Suržikova "Lumi punasel lagedal" – lugu sellest, mida tähendasid 2014. aasta taliolümpiamängud Sotšis sealsetele Eesti küladele. Samuti näeb Amsterdami rahvusvahelisel dokumentaalfilmide festivalil (IDFA) esilinastunud Ingel Vaikla linateost "Roosenberg" – isilikku sissevaadet kohtumisele nelja nunnaga modernistlikus Belgia nunnakloostris. Programmi lõpetab festivalidel edukaks osutunud Terje Toomistu "Nõukogude hipid", mis ajab kohalike lillelaste jälgi.

Krakovi Eesti fookus jõuab festivalipublikuni koostöös Eesti Filmi Instituudi, Eesti Suursaatkonnaga Varssavis ja Riigikantselei EV100 korraldustoimkonnaga. Festivali fookuse eesmärk on tõsta teadlikkust Eesti filmikultuurist, edendada Eesti ja Poola vahelist filmialast koostööd ning tähistada eesseisvat juubeliaastat.

Eesti filmide eriprogrammid jõuavad EV100 välisprogrammi raames selle aasta jooksul veel mitmetele suurtele ja olulistele rahvusvahelistele festivalidele.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: