Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jaanika Peerna toob Liustike Eleegia Tallinna ja Võrru

{{1528444800000 | amCalendar}}
"Liustike eleegia"

New Yorkis elav Eestis üles kasvanud kunstnik Jaanika Peerna toob Eestisse uue versiooni maailma eri paigus kahe aasta jooksul arendatud Liustike Eleegia projektist. Näitus seatakse üles ArtDepoo galeriis Tallinn Art Weeki raames 11.-17. juunini, performanss leiab aset samas 14. juunil kell 19.

Võru Kunstikojas on näitus ülal alates 20. juunist. Samal päeval kell 18 toimub kunstnikuga performanss publiku osavõtul.

12. juunil kell 18.15 korraldab Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus Tallinnas kohtumise kunstnikuga.

Liustike Eleegia projekt koosneb sajast õhukesest plastik-paberist joonistamise ja lõikamise abil tehtud elemendist koosnevast installatsioonist ning koostöös publikuga sündivast performance'ist, mille käigus nii sünnib kui sulab 15meetrine joonistus. Lisaks mainitud skulpturaalsele installatsioonile on näituse osaks joonistused, mis sisaldavad endas eri tugevuse ja suunaga loodusenergiaid.

Installatsioon koosneb nii Tallinnas kui Võrus samadest osadest ning materjalidest, ometi toob iga lokatsioon projekti omapära. Nagu ei saa kaks korda samasse jõkke astuda, pole ka samast mateeriast koosnev näitus eri paigas sama näoga. Kõrge laega ArtDepoo galerii ruumides olevad vertikaalsed orgaanilised vormid muutuvad Võru Kunstikojas installeeritult horisontaalselt laiuvaks mereks justkui oleks vahepeal sulamisprotsess toimunud.

Tallinnas performansi käigus sündiv 15meetrine joonistus rullub taas valla Võrus ning saab seal performance'I käigus kastetud Kunstikoja läheduses asuvasse Tamula järve. Mõlemas paigas on sarnaseks elemendiks performansis kasutatavad jäätükid, mis sõna otseses mõttes sulatavad sündivat joonistust.

Jaanika Peerna elab kaasa polaaraladel kliima muutumise põhjustatud jäävormide kadumisele. Ja seda moel, mis temale kõige omasem. Laiemalt vaadates võib seda projekti vaadata kui empaatilist suhte arendamist loodusega üldse. Seda nii omaette kui kunstnik kui ka kollektiivselt koos publiku osalusega.

Kunstnik on Liustike Eleegia projektiga esinenud New Yorkis, Londonis ja mujal ühendkuningriigis. Viimati oli see suurema grupinäituse These Waters Have Storeis to Tell osaks Glynn Vivian Muuseumis Swanseas, kus performanss osutus nii hästi vastvõetuks, et muuseum ostis selle oma püsikokku märtsis 2018. 

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: