ETDM-is avatakse keha ja vaimu ning enda ja teise suhet avav näitus ({{commentsTotal}})

"VAIM ja KEHA – MINA ja SINA" Autor/allikas: Pressimaterjalid

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatakse homme Peter Ramsebneri ja Anna Steinhäusleri näitus "Vaim ja keha – mina ja sina", mis jääb avatuks 11. augustist 7. oktoobrini. Näituse avab Austria suursaadik Doris Danler.

Tegemist on kahe Viinis elava ja töötava, valdavalt skulptuuriga tegeleva kunstniku loominguline dialoog vaimu ja keha ning enda ja teise vahel. Inimfiguuride abil kujutavad kunstnikud keha ja vaimu pealiskihte. Nende kahe jõu ning sise- ja välismaailma vaheline dünaamika on, nagu nad ise ütlevad, osa nende olemusest ja olemisviisist.

Näituse ideed avasid kunstnikud ise järgnevalt: "Inimesed on seotud olevused. "Mina" on paljune ja mitmekeelne. "Mina" koosneb oma- ja võõrosadest. "Mina" ei ole eraldiseisev, vaid kuulub seoste võrgustikku. Mida erinevamad on seosed, seda mitmekihilisemaks ja rikkamaks "mina" muutub. Identiteet ei kujune üksi olles, vaid suhtluses teistega. "Sina" toimib "mina" mootorina. Identiteet kujuneb teiste inimeste identiteetide koosmõjul. "Sina" on "mina" määratlemiseks vajalik kontrastaine."

""Teine" võib näida võõrana. Võõras tähendab enamasti seda osa meist, mida me ei soovi kaasata oma omadustepaletti või mis on vastuolus meie tahtega. Ideid ja arvamusi saab projitseerida millelegi tundmatule, sest see ei ole osa meie enesekuvandist. Keegi, kes lükkab tagasi "teise", kaitseb end paralleele otsimata "mina" ja "teise" erisuse eest."

"Mina ja Sina. Varem tundmatu "sina" võib subjektiivsetest väärtusotsustest vabade dialoogide kaudu saada "mina" osaks. See, mis näib tuttav ega tekita hirmu, lõimitakse ja  võetakse omaks meeleldi. Keha ja vaimu, "oma" ja "teise", sise- ja välisilma vastandus ei ole alati selgesti piiritletav, sest me tunnetame nende vastastikmõjusid. Nende pingete sees püüab igaüks leida teiste kaudu iseennast."

Peter Ramsebner (s. 1967) õppis aastatel 1986–1991 õppis Viini rakenduskunsti ülikoolis Adolf Frohneri meistriklassis maalikunsti. Alates 2007. aastast loob ta miniatuurskulptuure.

Anna Steinhäusler (s. 1990) lõpetas 2015. aastal lõpetas maalieriala Viini rakenduskunsti ülikoolis. Aastatel 2012–2013 õppis kujutavat kunsti Andrew Burtoni juures Newcastle'i ülikoolis Ühendkuningriigis. Alates 2016. aastast töötab vabakutselise kunstnikuna ja restauraatorina.

Toimetaja: Daniel TammHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: