RAMi dirigent Mikk Üleoja: Konkurents on ainuke asi, mis viib edasi ({{commentsTotal}})

Foto: PM/SCANPIX BALTICS

Eesti Rahvusmeeskoor läheb vastu uuele hooajale, mis toob kaasa nii regilaulu esitamise kui ka Gustav Ernesaksa sünniaastapäeva kontserdi; muusikaline avaakord antakse mitmenädalase kontserdireisiga Jaapanisse, kus esitatavast programmist pool on Veljo Tormise loomingust.

Septembri lõpus jõuab kodumaale helilooja ja koorijuhi Roman Toi urn, Kaarli kirikus peetav mälestuspärastlõuna pühitseb Üleoja sõnul Toi elu ja tegevust.

"Roman Toi oli nähtus omaette. Toi moraalne jalajälg on tohutu suur, ma isegi ei oska praegu pakkuda, kes võiks olla temaga samaväärne kõneisik praegu meie koorimuusikas," nentis Üleoja, kelle käe all laulab kontserdil ka RAM ning ettekandele tuleb Toi lühikantaat "Mu laul". Just seda teost peab Üleoja Toi kõrgeima kvaliteediga meeskooriteoseks.

"Toi puhul tuleb tema elu ja tegevus pulkadeks lahti võtta, et hoomata kogu tema tegevust: helilooja, pedagoog, ühiskonnategelane, kultuurilooja jpt – kõik need valdkonnad on uhkelt esindatud ja Toi fenomen on tema inimlik suurus," rääkis Üleoja. "See, et Toi jõuab tagasi Eestisse, see on Eesti koorimuusikas väga oluline sündmus".

Novembris toob RAM ettekandele regilauludele põhineva programmi, kava valmib koostöös Celia Roose, Tuule Kanni ja Robert Jürjendaliga. Koori jõuluprogrammi koostab noor helilooja Rasmus Puur, kelle käe all kõlab ka tema enda loodud uut muusikat. Poolaasta üks tähtsaim kontsert on oodatuimalt Gustav Ernesaksa 110. sünniaastapäevale pühendatud muusikaõhtu detsembris.

Tähelepanelik RAMi publik on kindlasti märganud, et viimastel aastatel on Mikk Üleoja pakkunud vähemalt ühe kontserdi noorele silmapaistvale Eesti dirigendile. "Tegelikult hakkab see rida noortest võimekatest dirigentidest ammenduma," märkis Üleoja. "Me oleme aastaid andnud võimaluse noorele koorijuhile saada töökogemus professionaalse kollektiiviga, sest kuidas me muidu saame eeldada, et tal tekib kunagi soov professionaalse kollektiiviga töötada." Üleoja sõnul on väga huvitav näha noorte koorijuhtide muusikalise teekonna algust ning konkurenti ta ei pelga. Samas ta enda ka mentoriks nimetada ei luba. "Ma ei ole niimoodi kunagi mõelnud," nentis ta.

Üleoja sõnul on Eesti kultuurikiht erakordselt õhuke ja habras ning lammutamine käib kordades kiiremini kui ehitamine. "Ma olen aastast 2011 tegelenud RAMi ehitamisega ja mulle tundub, et pole just kõige halvemini läinud," sõnas ta. "Minu meelest konkurentsi ei tohiks karta, seda tuleks – vastupidi – esile kutsuda."

Alati on oht jääda tukastama laineharjal, kuid ilma suure tööta ei ole võimalik kunstilist taset hoida – ka merelaine ei püsi paigal, ta kipub langema. "Koorikollektiiv peab alati liikuma edasi, seetõttu on ka töö kooriga pidevas arengus ja kunstilisel juhil peab olema ambitsioonikas visioon. Igasugune konkurents tuleb vaid kasuks. Ka kultuuris," ütles Üleoja.

Klassikaraadio teeb ülekande Roman Toi mälestuspärastlõunast Kaarli kirikus 30. septembril kell 16.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: