Lennart Meri ja Enn Säde dokumentaalid linastuvad Kinomajas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lennart Meri.
Lennart Meri. Autor/allikas: Ekraanitõmmis

16.oktoobril kell 18 saab Eesti vabariigi juubeliaasta puhul hõimupäevade filmiõhtul näha Lennart Meri ja Enn Säde dokumentaalfilmide klassikat.

Tallinna Kinomajas toimuval tasuta sissepääsuga filmiõhtul linastuvad dokumentaalfilmid "Toorumi pojad" ja "Liivlaste lood" ning ajame juttu ka Lennart Meri filmide helirežissööri ja kaasautori Enn Sädega – peatselt 80. sünnipäeva tähistava filmimehega, kes mäletab filmivõtete aegseid juhtumisi hämmastama paneva detailsusega.

"Toorumi pojad" (Eesti, 1990) toob vaatajani iidse hantide karupeierituaali, mis on jäädvustatud 1980. aastate keskel Lääne-Siberis Handi-Mansimaal Obi lisajõe Agani kaldal. Hantide mütoloogia kohaselt on karu nende hõimu esiisa ja ülijumala Toremi poeg. Karu tapmist võrdsustavad kütid esiisa tapmisega ja selle veretöö lunastamiseks korraldataksegi laulude ja tantsudega pidulikud peied, mis kestavad päikesetõusust loojanguni neli-viis päeva järjest. Filmi režissöör on Lennart Meri ja kaasrežissöör Enn Säde.

"Liivlaste lood" (Eesti, 1991) räägib ühest väiksemast tänapäevani säilinud soome-ugri rahvast. Nad on eestlaste lähemaid sugulasrahvaid ja liivi keel on eesti keelega sarnasemaid keeli. Liivi keele oskajaid vaid paarkümmend ja nendegi jaoks pole liivi keel emakeel. Lennart Meri soome-ugri filmientsüklopeedia viimane film on üles võetud aastatel 1988 ja 1990 Läti Vabariigis, Kura poolsaare liivi külades ning Riias, kasutatud on ka arhiivmaterjali aastast 1940. Selles räägivad oma rahva lugu liivi keeles vähesed tollal seda keelt veel emakeelena kõnelevad inimesed.

Filmi idee autor on Lennart Meri ja režissööriks Enn Säde.

Filmiõhtu on kõigile huvilistele tasuta sissepääsuga ning filmid linastuvad eesti keeles koos ingliskeelsete subtiitritega.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: