Enn Säde kirjutas Pärnust raamatu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Enn Säde oktoobris 2018, filmi "Nelli ja Elmar" linastusel. Autor/allikas: Tõnu Talpsep

Helioperaator ja -režissöör ning dokumentalist Enn Säde jutustab oma uues raamatus "Kadri-Katariina", kuidas sõda üle Pärnu sõitis. Teost esitletakse 9. detsembril kell 16 Pärnu Muuseumis.

Tegu pole klassikalise mälestusteraamatuga. Teoses põimuvad 80-aastase autori enda, aga ka paljude kaasaegsete meenutused, väljavõtted omaaegsetest ajalehtedest, ajalooraamatutest ja arhiiviallikatest. "Olen kummitanud sõpru ja vallavalitsejaid, kirikuõpetajaid ja klassiõdesid, naabriplikasid ja võhivõõraid, internetti ja arhiivi," kirjutab Säde ise raamatu sissejuhatuses.

Raamatu pealkiri osutab Ülejõe linnaosas asuvale Kadri tänavale, mis on ühtlasi autori kodutänavaks ja mille kaudu ta teise maailmasõja aegse Pärnu olustiku ja sündmused ellu äratab. Teos on illustreeritud arvukate fotodega ja selle andis välja Pärnu Muuseum.

Enn Säde on sündinud 18. oktoobril 1938. aastal Pärnus. Aastail 1961–1994 töötas ta Tallinnfilmis heliinseneri ja -operaatorina, aastast 1978 ka dokumentaalfilmide režissöörina. Ta on Eesti viljakaim helioperaator, kes on helindanud üle saja linateose. Režissöörina on tema tuntumad filmid "Narri põldu üks kord...", "Künnimehe väsimus", "Nelli ja Elmar" ja "Jüri – see mulk ehk mis tuul müürile...". 2016. aastal ilmus Sädel raamat "Säde filmist. Lood Eesti filmimetsadest". Ta on pälvinud Eesti Rahvuskultuuri Fondi elutööauhinna.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: