Eesti Kunstimuuseum avab Jaapanis Kaljo Põllu loomingu näituse

{{1542029220000 | amCalendar}}
Kaljo Põllu. Päikesevene. 1974.
Kaljo Põllu. Päikesevene. 1974. Autor/allikas: Eesti Kunstimuuseum

Neljapäeval, 15. novembril avatakse Jaapanis Okuni pühamus EV100 rahvusvahelisse programmi kuuluv eesti kunstniku Kaljo Põllu graafikanäitus. Eesti Kunstimuuseumi ning Jaapanis Okuni pühamu, Saku linna ja Saku Linna Kaasaegse Kunsti Muuseumi koostöös valminud erakordne väljapanek avab eestlaste esivanemate mütoloogilist muinasmaailma ning eesti legende, uskumusi ja loodustunnetust.

Kaljo Põllu (1934–2010) on üks silmapaistvamaid eesti kunstnikke ning soome-ugri ja Põhjala rahvaste maailmapildi ja muinasmüütide mõtestajaid visuaalses keeles. Tema tegevus kunstiõppejõuna ning eesti ja soome-ugri rahvapärandit uurivate teadusekspeditsioonide juhina on tugevalt mõjutanud Eesti kunstielu. Metsotinto tehnikat ja selle mõjusust kasutades on kunstnik loonud mahukad graafikasarjad "Kodalased", "Kalivägi", "Taevas ja maa", "Eesti maastikud" ja "Kirgastumine". Jaapanis toimuva näituse tuumiku moodustab valik nende sarjade töödest.

Oma teostes jutustab Põllu lugusid esivanemate maailmapildist, legendidest, jumalate ja inimeste suhetest, maailma loomisest, müütilistest tootemloomadest ning looduse vägevusest. Eesti mütoloogia ja loodustunnetusega – kõige sellega, mis on olnud Kaljo Põllu loomingu inspiratsiooni alus –, leidub sarnasusi ka Jaapani muistsetes uskumustes.

Näituse avamisel Okuni pühamus esineb rahvusvaheliselt tunnustatud jaapani muusik Kuniko Katȏ, kes on teinud koostööd Arvo Pärdiga ja loonud esimesena löökpilliseadeid mitmetele tema tuntud teostele. Kontserdil kõlavad Pärdi "Cantus Benjamin Britteni mälestuseks" ja "Spiegel im Spiegel", aga ka Peep Sarapiku " Ta lendab mesipuu poole". 

Kaljo Põllu näitus Jaapanis on osa EV100 rahvusvahelisest programmist. Eesti Kunstimuuseumi välisnäituste kava algas 2018. aastal koos Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise algusega.

Kaljo Põllu loomingu näitus Okuni pühamus Jaapanis on avatud 15.11.2018–17.02.2019.

Sama näitust eksponeeritakse Jaapanis Saku Linna Kaasaegse Kunsti muuseumis 08.03.–14.04.2019.

 6. sajandil rajatud Okuni pühamut võib nimetada üheks jaapanlaste kultuurilise identiteedi alustalaks. Pühamu kanda on oluline roll pärimuskultuuri, sealhulgas traditsioonilise kunsti ja mitmete klassikaliste etenduskunstide ning unikaalsete rituaalide säilitamisel. Nagano prefektuuris asuva Saku linna sõpruskoostöö Eestiga ja siinse Saku linnaga on kestnud kokku juba üle kümne aasta.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: