Tallinna Linnateater alustab kümnendat Talveöö Unenäo festivali

"Talveöö unenäo" plakat Autor/allikas: Tallinna Linnateater

9. detsembrist korraldab Tallinna Linnateater juba kümnendat korda teatrifestivali Talveöö Unenägu. Tänavune festival on pühendatud ühele meistrile ja tema loomingule, tuues Tallinnasse Läti päritolu Euroopa tipplavastaja Alvis Hermanise.

Fetsival toimub tänavu kuni 15. detsembrini. Sündmusele lisab pidulikkust teadmine, et 18. novembril 2018 tähistab Läti Vabariik 100 aasta möödumist iseseisvuse saavutamisest.

Alvis Hermanise lavastusi on keeruline üheselt iseloomustada – igaüks neist loob oma maailma, igal lavastusel on eripärane stiil, milles loominguline impulss on ühendatud filigraanse teostusega. Hiljuti nimetas Šveitsi kultuuriväljaanne DU Magazine 1965. aastal Riias sündinud Hermanist üheks viimase dekaadi kümnest kõige mõjukamast teatritegijast Euroopas. Tema pälvitud preemiate hulka kuuluvad muuhulgas Euroopa teatriauhind "Uute teatrireaalsuste" kategoorias (Eestis pälvis selle äsja Teater NO99), samuti Stanislavski auhind, kaks kuldse maski preemiat ja Max Reinhardti sulepea Salzburgi festivalilt.

Lisaks tööle Riia uues teatris, mida ta juhib alates 1997. aastast, toob Hermanis lavastusi välja Euroopa mainekamates teatrites nagu Burgtheater Wien, Schaubühne Berlin, Münchner Kammerspiele ja Schauspielhaus Zürich ning ooperimajades nagu Milano Teatro alla Scala, Opéra national de Paris, Berliini Staatsoper im Schiller Theater, Wiener Staatsoper ja Brüsseli La Monnaie. Alates 2012. aastast on ta lavastanud oopereid festivalil Salzburger Festspiele. Tema ooperilavastuste hulka kuuluvad muuhulgas "Trubaduur" Placido Domingo ja Anna Netrebkoga (2014) ja "Danae armastus" (2016) Salzburger Festspielel, "Fausti needus" Jonas Kaufmaniga Pariisi Rahvusooperis aastal 2015, "Kaks Foscarit" Placido Domingoga ja "Madama Butterfly" Teatro alla Scalas aastal 2016 ning "Parsifal" Wiener Staatsoperis aastal 2017. Riia uus teater on Hermanise lavastustega esinenud rohkem kui neljakümnes riigis üle maailma.

Mõnd Hermanise lavastust on olnud võimalus näha ka Eestis. 2008. aastal mängiti Talveöö Unenäol "Sonjat" ning Tartu festivalil Draama raames on etendunud "Pikk elu" ja "Vaikuse hääl". Festivalil Kuldne Mask on Tallinna publikul olnud võimalus näha "Šukšini jutustusi". 

Linnateatri festivali põhiprogrammi kuulub viis auhinnatud draamalavastust: "Brodski/Barõšnikov", "Pikk elu", "Läti armastus", "Must piim" ja "Oblomov".

Festival toimub 9. detsembrist 15. detsembrini.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: