Soolalaos saab näha arhitekt Erik Bryggmani loomingut

Rotermanni soolalao galeriis on avatud legendaarse Soome arhitekti Erik Bryggmani loomingu näitus, kus muuhulgas võib näha ka maja, mis andis inspiratsiooni meie Lillepaviljoni sünniks.

Bryggman on eelmise sajandi olulisemaid Soome arhitekte, kes tegi tihedat koostööd Alvar Aalto ja Hilding Ekelundiga. Ühena esimestest hakkasid nad rakendama näiteks funktsionalistliku arhitektuuri põhimõtteid, lisaks on Bryggman üks parimaid põhjamaade klassitsismi ning soome uusromantismi stiilis hoonete looja, vahendas "Aktuaane kaamera".

Bryggmani monograafia autor ja näituse kuraator Mikko Laaksonen märkis, et Aalto oli šõumees, kuid Brygmann jäi kuidagi tema varju.

"Ta jälgis hoolega rahvusvahelisi arenguid, kuid jäi ka siin selgelt Aalto varju ja üks selle näituse eesmärk ongi tuua Bryggmani rohkem esile," ütles ta.

Laaksoneni sõnul on üks Brygmanni tuntud villadest andnud inspiratsioon ka näiteks Lillepaviljoni arhitektuuri loomisel.

"Eric Bryggman suri enne kui nõukogude arhitekte hakati lubama Soome, kuid esimesele delegatsioonile, kes Eestist Soome saabus, kinkisid arhitektuuriüliõpilased selle raamatu, kus sees on ka Bryggmani Villa Nuuttila, mida tõenäoliselt just sellest raamatust nägi Valve Pormeister ja mõtles välja selle trepimotiivi Lillepaviljoni sissekäigu juures," selgitas Laaksonen.

Lisaks rohkele fotomaterjalile ja põhjalikele selgitustele pakub näitus imetlemiseks ka kolme Bryggmani tehtud maketti, kus erilist tähelepanu on osutatud hooneid ümbritsevate puude jäädvustamisele.

Arhitekt Eric Bryggmani näitus Rotermanni Soolalao galeriis jääb avatuks kuni 23. veebruarini.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: