Eesti kooriühing jagas aastapreemiaid

Europa Cantat XX
Europa Cantat XX Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Eesti kooriühing kuulutas laupäeval Tallinnas Estonia kontserdisaalis välja koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiad.

Aasta kooriks 2018 sai rahvusooper Estonia poistekoor, mille dirigent on Hirvo Surva. Koori 2018. aasta tegemiste hulka kuuluvad esinemine Tallinnas toimunud festivali Europa Cantat avakontserdil Vabaduse väljakul, kontserdireis Hiinasse, osalemine Eesti Meestelaulu Seltsi Saaremaa laulupäeva kontsertidel, Roman Toi ja Gustav Ernesaksa mälestuskontsertidel ja rahvusooper Estonia etendustes.

Aasta dirigendiks valiti Toomas Voll, kes on Pärnu muusikakooli neidudekoori Argentum Vox, üle-eestilise neidudekoori Leelo vilistlaskoori Leelo vol2, Pärnu muusikakooli koori Musala ja Tallinna ülikooli naiskoori dirigent, Eesti Kooriühingu mentor, hääleseadja Pärnu teatris Endla ja mitmekümne noore solisti juhendaja. 2018. aastal saavutas Leelo Vol2 Eesti Naislaulu Seltsi nais- ja neidudekooride võistulaulmisel B-kategoorias II koha, neidudekoor Argentum Vox pälvis Veneetsia rahvusvahelisel koorikonkursil Musica in Venice oma kategooria võidu ja kulddiplomi ning osales Grand Prix' voorus kolme parima koori hulgas.

Aasta dirigent-muusikaõpetaja 2018 on Silja Otsar. Ta on Parksepa keskkooli, Võru gümnaasiumi ja Võru muusikakooli muusikaõpetaja ja kohaliku muusikaelu edendaja. 2018. aastal oli ta võrukeelse laulupeo Uma Pido ja Võrumaa tantsupeo muusikaline juht. Tänavuseks üldlaulupeoks valmistub Otsar kaheksa kooriga.

Aasta noore dirigendi tiitli sai Kuno Kerge - Tartu Akadeemilise Meeskoori peadirigent, Virumaa poistekoori ja Tallinna poistekoori dirigent. 2018. aaastal saavutas Tartu Akadeemiline Meeskoor Eesti Meestelaulu Seltsi meeskooride võistulaulmisel A-kategoorias I koha ja Hispaanias VII rahvusvahelisel koorikonkursil Canta al Mar hõbediplomi rahvamuusika kategoorias ning kulddiplomi ja esikoha meeskooride A-kategoorias. Kerge oli XVIII üliõpilaslaulupeo Gaudeamus 2018 kunstiline juht ning juhatab meeskoore XXVII üldlaulupeol "Minu arm" 2019. aastal.

Aasta puhkpilliorkestriks valiti Nõmme muusikakooli puhkpilliorkester (dirigendid Aigar Kostabi ja Mart Kivi), kes saavutas Eesti puhkpilliorkestrite turniiril B-grupis I koha.

Aasta orkestridirigendiks 2018 tunnistati Jaan Randvere - Võru muusikakooli puhkpilliõpetaja, orkestrite dirigent ja kohaliku muusikaelu edendaja.

Aasta tegu 2018 on "Eestimaa atmosfäärid" - Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud Pärt Uusbergi muusikateos, mida kontsert-etendustes esitasid üle-eestilised noortekollektiivid. Muusikat saatsid spetsiaalselt selle teose jaoks filmitud kaadrid Eestimaa loodusest erinevatel aastaaegadel.

Aasta suur tegu 2018 on festival Europa Cantat XX 2018, mis tõi Tallinna osavõtjaid 51 riigist ning kuuelt kontinendilt.

Aasta korraldaja 2018 tiitli pälvisid Kaie Tanner, kes oli festivali Europa Cantat XX peakorraldaja ja Külli Lokko, kelle eestvedamisel loodi Tartusse ESTuudio koori- ja tantsukool.

Aasta toetajad 2018 olid kultuuriministeerium, kes toetas festivali Europa Cantat korraldamist ja Harjumaa Omavalitsuste Liit, kes toetas mitmeid muusikasündmusi.

Aasta koorihelilooja on Pärt Uusberg, aasta kooriplaadiks valiti "Sacrum Convivium", esitajaks Vox Clamantis (dirigent Jaan-Eik Tulve).

Kaheteistkümnele tiitlile kandideeris 75 nominenti, kelle hulgast tegi valiku kooriühingu muusikanõukogu. Hinnati kooride, orkestrite ja dirigentide muusikalisi saavutusi, kontserttegevust, salvestusi, osalust konkurssidel ning panust ümbritsevasse kultuuriruumi.

Tiitlisaajatele anti üle rahalised preemiad.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: