Prima Vista külalise raamat räägib eutanaasiast ratastooli aheldatud inimese vaatenurgast

Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Tänavuse kirjandusfestivali Prima Vista külalise Daniel Wisseri värskeim romaan "Mägede kuninganna" ("Königin der Berge") räägib varjundirikkalt viimasel ajal palju kõneainet pakkunud abistatud enesetapust, suitsiidist ja hooldusabi vajavate inimeste üksildusest ja abitusest.

2018. aasta augustis Austrias ilmunud romaani tõlkija on Piret Pääsuke ja see ilmub kirjastuselt Tänapäev aprillis enne Prima Vista kirjandusfestivali.

Danieli Wisserit peetakse tabusid murdvaks kirjanikuks. Tema uusim teos käsitleb tõsiseid teemasid lugejas masendust tekitamata. Romaan on ühtaegu humoorikas ja tundlik, asjalik ja südantpitsitav. Wisser räägib raskest haigusest ja surmast paatose ja poosita, suutes lugejas tekitada mõistmise, aga ka äratundmise: elu on elamist väärt.

Raamatu "Mägede kuninganna" peategelane on Robert Turin, sclerosis multiplex'i põdev neljakümnendais mees. Mägede kuningannaks nimetab ta oma tõbe. Endine IT-firma omanik ja naistelemmik elab juba aastaid hooldekodus, liigub ratastoolis, sõltudes hooldusõdede abist. Ta trimpab veini ja viskit, teab täpselt, mis teda ees ootab ning otsib inimest (soovitatavalt naissoost), kes saadaks teda aidata suitsiiditeekonnal Šveitsi. Robert katsetab ka enesetappu, aga on säilitanud eneseväärikuse, võllahuumorisse kiskuva vaimukuse, suhtlusoskuse ja sarmi.

Wisser kirjeldab inimest, kes haiguse kulgu teades plaanib surma, aga tegelikult tahaks siiski elada. Üks raamatu väärtus on autori isemeelne ja võluv stiil, meisterlik keelekasutus, mille tulemuseks on polüfoonilisus. Kõrvuti saavad sõna peategelane, hooldusõed, arstid, sugulased, koguni ammusurnud kõuts, kes peategelasele vaimukalt nõu annab.

Kirjanik ja muusik Daniel Wisser sündis 1971. aastal Klagenfurtis. Ta õppis Viini ülikoolis germanistikat ning alates 1990ndatest kirjutab proosat, luulet ja laulutekste, debüütromaanini jõudis 2003. aastal. Muusikuna lööb ta kaasa ansamblis Wiener Erstes Heimorgelorchester (Viini esimene koduoreliorkester), mille eelmisel aastal ilmunud keelemängudele panustav album kandis pealkirja "Lätlastest saavad eestlased" ("Die Letten werden die Esten sein").

"Mägede kuninganna" võitis eelmisel aastal Austria raamatuauhinna.

Tartu kirjandusfestivalil Prima Vista kohtub Daniel Wisser lugejatega 9. mail. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: