Tallinn Music Week kulmineerub EKA ÖÖga

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Maarja Nuut & Ruum Autor/allikas: Kristina Haan

Uue muusika ja linnakultuuri festivali Tallinn Music Week (TMW) raames toimub laupäeval, 30. märtsil Eesti Kunstiakadeemias Üle Heli festivali ja Briti plaadileibli 130701 / FatCat kureeritud seikluslikke muusikastiile ja heliüleseid tasandeid liitev peoõhtu EKA ÖÖ. Teiste seas esinevad EKA ÖÖl Eesti duo Maarja Nuut & Ruum, USA müraroki bänd Ceremony ja Iiri audiovisuaalkooslus Lakker.

Erinevaid muusikastiile ja heliüleseid tasandeid liitev programm ulatub üle kolme saali: aula, fuajee ja viiendal korrusel asuva konverentsiruumi.

Briti plaadifirma 130701 / FatCat artiste esindab EKA ÖÖl Maarja Nuut & Ruum, kelle mullu ilmunud "androidse pärimuse" albumit nimetas muusikaveeb The Quietus "üheks aasta kauneimaks rännakuks sise- ja avakosmose vahel". Üheks õhtu võtmeesinejaks on ka Üle Heli festivali korraldaja Aivar Tõnso projekt Hüpnosaurus. 90ndate algul tegutsemist alustanud Eesti elektroonilise klubimuusika pioneer on uuel aastatuhandel taas ellu ärganud ja värsket materjali salvestamas, sidudes mineviku ideid tänapäevase lähenemistega, et taasavastada tunnetust, mis oli omane aegadele, mil muusikat sai loodud kujuteldavale ideaalklubile.

Üheks rahvusvaheliselt nimekamaks EKA ÖÖ artistiks on Aphex Twini lemmikutest Iiri duo Lakker, kelle loomingus vahelduvad kummituslikud arktilised heliväljad bassirohkete industriaalbiitidega. Elektroonikafestivalidel Mutekist Atonalini karastunud tandem esitab TMWil uue, märtsis ilmuva albumi "Época" kava, mida ilmestab audiovisuaalne lavavaatemäng. Oma skene kultusnimeks on ka USA mürarockibänd Ceremony, kelle "nihkes armastuslugude" retseptis annavad tooni ulguvad kitarrikäigud, lo-fi postpunk ja kõrvumulgustav volüüm.

Kanada viiulieksperimentaatori respectfulchildi ambientsed, aeglasest improvisatsioonist kantud kõlaväljad toovad vaiksemat heli. Tšehhi trio Heinz Herberti loomingust leiab 70ndate psühhedeelse free jazz'i jälgi ja kaasaegse klubikultuuri osakesi. Islandilt tuleb EKA ÖÖle modernistliku pärimuse stilist Hekla, kes ühendab "ürgelektroonika" pilli teremini tumeda Berliini elektroonika ja Islandi liustike unenäoliste kajadega. Ukrainast saabub akordionist Yegor Zabelov, kelle muusikas kohtuvad avangard, jazz ja neoklassika.  

Eesti helidisainer ja modulaarsünteraatorite spetsialist ekke testib helivõngete vahele pääsemise võimalusi, Itaalia müraeksperimentaator Stromboli esitleb postindustriaalset kava, mis sillutab artisti enda sõnul "teekonda öiste psühhoodide, võlurite ja autsaiderite maailma, kus Terry Riley hoiab aja võtmeid, Basinski on tempomeister ja Throbbing Gristle võitleb kaevikutes". Helilaboris osalevad ka Poola audiovisuaalkunstnik ja produtsent M8N ehk Miron Grzegorkiewicz ning kajatihedate vokaalide, väljasalvestuste ja loodusvideote projektsioonidega mänglev Eesti duo Vera Vice.

Peamiselt post- ja nüüdisklassika äärealade muusikat üllitava plaadifirma 130701/ FatCat näol on Briti muusikaveebi Drowned In Sound sõnul tegu "teetähisega kogu maailma muusikuile, kelle looming ei sobitu ladusalt ühegi harjumuspärase žanrimääratluse alla". 130701 artistide nimistusse kuuluvad teiste seas post-minimalismi helilooja Max Richter, ka TMW festivalil esinenud klaveritehnikate eksperimentaator Hauschka ja hiljuti meie seast lahkunud helilooja Jóhann Jóhannsson, kelle elu ja looming leiab kajastust ka tänavuse TMW konverentsiprogrammis.

Heliüleste tasandite festivali Üle Heli (endise nimega Hea Uus Heli) märksõnadeks on otsinguline meel ja seoseloome teiste kunstivaldkondadega. Üle Heli ei ole ainult keskkond, kus tutvustatakse juba olemasolevat, vaid ka uute ideede ja koosluste katselava. TMW 2019 EKA ÖÖ ajakava

Laupäev, 30. märts

Aula:
21:30 Trio Heinz Herbert (CH)
22:30 Hüpnosaurus (US)
23:30 Ceremony (US)
01:15 Lakker (IR)

Auditoorium / fuajee:
22:00 Hekla (IS)
23:00 Yegor Zabelov (BY)
00:00 Maarja Nuut & Ruum (EE)
00:45 respectfulchild (CAN)

Ruum 501:
22:00 Vera Vice (EE)
23:00 M8N (PL)
00:00 ekke (EE)
01:00 Stromboli (IT)

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: