X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Punase vaiba filmiõhtud alustavad keelatud mängudega

Propeller 1982. Fo
Propeller 1982. Fo Autor/allikas: Heino Maripuu

Eesti levimuusika dokumentaalfilmide sari "Punase vaiba filmiõhtud" alustab 27. märtsil Heino Maripuu üliharuldaste kaadritega Eesti rocki ühest karmimast, aga ka põnevamast ajastust ja jõuab välja Saaremaa muusikapäevadeni.

Eesti Muusika Kuulsuste Kojas Filmimuuseumis (Pirita tee 56) osalevad muusikadokumentaali "Keelatud mängud! Eesti rockmuusika 1970 – 1982" linastusel autor Heino Maripuu ning Saaremaa rockipäevade korraldaja Ari Dubin ja ansambli Kontor laulja Heino Seljamaa.

1970. aastate alguseks olid Eesti levimuusika liivakastimängud mängitud ja kogu valdkond kasvas ja mitmekesistus meeletu hooga. Ühelt poolt erinevate stiilide teke, rockmuusika professionaliseerumine, jõudmine piiride taha. Teiselt poolt Hruštšovi  sula lõpp ning karmistuv kontroll võimude poolt.

Erinevad festivalid (Elva 72, Viljandi 76), esinemiskeelud, värsked tuuleiilid ning kivistuv bürokraatia. Lõpetuseks Eesti rockieliidi väljasõit natuke vabamasse õhku – Saaremaa muusikapäevadele. Selle ajastu vaimu kajastav dokfilm linastub esimest korda suurel ekraanil.

Eesti Muusika Kuulsuste Koja ning Eesti Filmimuuseumi koostööna toimuvad Punase vaiba filmiõhtud toovad vaatajani erakordsed kaadrid Eesti levimuusika ajaloost. Kuidas kõik ikkagi toimus, millest alguse sai ja millega lõppes või siis kuidas tänapäeval tegijatega lood on? See kõik on muusikahuvilistele kättesaadav suurel ekraanil ja asjaosaliste endi kommentaaridega. Filmide autoriks ja kommentaatoriks on Heino Maripuu, kes oma väikese kaameraga paljude ansamblite sünni (ja mõnikord ka lõpu) juures viibis.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: