Vabamus toimub Ralf Rothmanni autoriõhtu

Saksa kirjanik Ralf Rothmann.
Saksa kirjanik Ralf Rothmann. Autor/allikas: Heike Steinweg/pressimaterjalid

9. mail algusega kell 18.00 toimub okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu autoriõhtu Ralf Rothmanniga. Üritus toimub koostöös Goethe Instituudiga, vestlust juhib kirjandusteadlane Aija Sakova.

Ralf Rothmann on saksa kaasaegse kirjanduse mainekas esindaja, kelle loomingust on kirjastus Hea Lugu andnud Mati Sirkeli tõlkes välja sõjaromaani "Surra kevadel", ajakirja Akadeemia aprillinumbris ilmus aga jutustus "Gethsemane". 2015. aastal ilmunud "Surra kevadel" ("Im Frühling sterben") osutus autori jaoks läbimurdeteoseks: romaan on tõlgitud 25 keelde, sellest kõneldes on tõmmatud paralleele Günter Grassiga ja tuletatud meelde Remarque' romaani "Läänerindel muutuseta".

"Surra kevadel" peategelased on 17-aastased noormehed, kaks Põhja-Saksamaa farmis lüpsjana töötavat sõpra. Noorukid saadetakse 1945. aasta kevadel sundmobilisatsiooni korras rindele, kuigi sõda on selleks hetkeks juba kaotatud. Ühe noormehe närvid ei pidanud vastu, ta deserteerus ja hukati, teine tuli tagasi ning kandis sõda endaga kaasas terve elu.

Nagu varasemad teosed, on ka "Surra kevadel" autobiograafiliste sugemetega. See on ainest saanud Rothmanni viimasest sõjakevadest Ungaris, ühtlasi jutustab ta oma isade põlvkonna draama. Romaanis püüdis Rothmann täita sisuga isa vaikimisest tekkinud vaakumi, sest nagu ta on öelnud: isa ei lõpetanud vaikimist kunagi, kuigi sõda istus alati koos meiega laua taga. Sõtta saadetuna tundis isa end ohvrina, aga sõjast naasnuna oli ta äkki süüdlane.

Rothmanni on nimetatud Saksamaa tegelikkuse portreteerijaks, suurepäraseks jutustajaks, kes on andnud hääle tavalisele lihtsale inimesele. Intervjuudes on Rothmann öelnud, et tema keelel on külgetõmbejõudu vaid siis, kui ta räägib iseenda kogetust. Ta on arvamusel, et elukogemus ja empaatiavõime on kirjaniku jaoks olulisem kui akadeemiline haridus. Samuti on ta väljendanud lootust, et kirjandus võiks inimesi kõige paremas mõttes liigutada ja rõõmustada.

Ralf Rothmann on sündinud 1953. aastal Schleswigis ja üles kasvanud Ruhri piirkonnas. Alates 1976. aastast elab ta Berliinis. Oma kirjanikuteed alustas ta 1980. aastatel, mil ta debüteeris luuletuste ja jutustustega. Tänaseks on temalt ilmunud üle poole tosina romaani. Tema teos "Surra kevadel" on pärjatud mitmete auhindadega, muu hulgas on see pälvinud Max Frischi, Heinrich Bölli, Friedrich Hölderlini ja Uwe Johnsoni auhinna.

Vestlusõhtu toimub Vabamus saksa keeles ning on tõlgitud eesti keelde. Sündmus on kõigile huvilistele tasuta ja kestab orienteeruvalt 1,5 tundi.  

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: