Galerii ja video: Kirjandus tulvas Koidula tänaval

{{1568464080000 | amCalendar}}

14. septembril peeti kolmandat Kirjandustänava festivali Tallinnas Koidula tänaval.

Koidula tänav on eriline kirjandusega seotud tänav. Ühes otsas asub Tammsaare muuseum, teises Vilde muuseum ning keskel eesti kirjanikele ehitatud kortermaja, kus elavad ka praegu mitmed kirjanikud.

Kirjandustänava ääres võis leida ka mõne üllatava külalise. Peterburi ajaloolane Vladimir Lapin esitles oma raamatut Russalkast - sõjalaevast, mis 1893. aastal Tallinna lahel kadus. Tol ajal tekitas see palju kõmu, sest laeva nimi oli Russalka - näkineid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Russalka on müstiline olend, kes hukutab mehi. Laev nimega Russalka hukutas 177 meest. Ta viis nad vee alla. Mitte ei uputanud, nad kadusid jäljetult," rääkis Lapin.

Laeva leidis Vello Mäss alles 2003. aastal.

Vikerraadio saatejuhid olid väljas oma telgiga. Kaja Kärner tegi etteütlust Mati Undi teksti põhjal. Kirjanikul on tänavu sünniaastapäev.

Tänuväärsed olid ka tasuta raamatute riiulid.

Kirjandustänava festivali eesmärk on tõmmata tähelepanu eesti kirjandusele, kirjanduspärandile ja kirjanduslikule avalikule ruumile meie ümber. Lisaks kirjandusrahvale tuuakse kokku kohalik kogukond, kes nii hoovikohvikute kui programmiga kaasa löövad. Eesti Muuseumide Auhindadel oli festival nomineeritud ka Kogukonna sõber 2018 kategoorias.

Tänavu on eesti keele aasta, kirjandusklassikute Mati Undi, Juhan Liivi, Heiti Talviku, Uku Masingu juubeliaastad. Johann Voldemar Jannseni 200. sünniaasta ning muidugi laulu- ja tantsupeo aasta. Kõigil nendel kirjandusega seotud juubelitel oli ka koht festivalikavas. Kogu päeva sai osaleda uute raamatute esitlustel, kuulata põnevaid kirjandus- ja kultuuriteemalisi arutelusid, kohtuda kirjanikega, näha avalikke salvestusi, osaleda jalutuskäikudel Kadriorus, nautida muusikat, teatrit ja tänavatoitu.

Iga festivaliga soovivad korraldajad kaardistada kohalikku kultuuripärandit. Esimesel aastal avati mälestupink kadriorglasele Mati Undile, 2018. aastal mälestustahvel Weizenbergi 8 maja seinal, kus elasid mõnda aega Marie Under ja Artur Adson. 2019. aastal rikastab festival linnaruumi mälestustahvliga Juhan Jaigile.

 

 

Toimetaja: Valner Valme, Merili Nael, Vahur Lauri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: